Korupcja w Polsce i na świecie 2007
2007-10-02 00:36
Polska w rankingu IPK – zestawienie wyników Indeksu Percepcji Korupcji z lat 2003 – 2007 © fot. mat. prasowe
Dnia 26 września 2007 roku na konferencji Transparency International w Londynie opublikowana została kolejna edycja corocznego Indeksu Percepcji Korupcji (IPK) 2007. Polska zajęła 61 miejsce, ex aequo z Kubą i Tunezją, na 180 sklasyfikowanych w rankingu krajów.
Przeczytaj także: Korupcja w Polsce 2007
Tegoroczny Indeks Percepcji Korupcji (IPK) uwzględnił poziom percepcji korupcji w sektorze publicznym, wśród urzędników państwowych i polityków, w 180 krajach na świecie. Indeks ten ma charakter złożony i opiera się na danych o korupcji zebranych przez niezależne i instytucje na podstawie sondaży, w tym również opinii ekspertów i przedsiębiorców. W rankingu IPK wszystkim krajom przyznaje się punkty w skali od zera do dziesięciu - im niższa ilość przyznanych punktów, tym wyższy poziom percepcji korupcji w danym kraju.IPK Transparency International skupił się na korupcji w sektorze publicznym i definiuje ją jako nadużycie publicznego stanowiska w celu uzyskania prywatnej korzyści. W ankietach, które pomogły oszacować IPK, znalazły się pytania związane z nadużyciem publicznego stanowiska dla prywatnych korzyści, na przykład przekupywanie urzędników państwowych, obecność łapówek w zamówieniach publicznych, defraudacja funduszy publicznych, a także pytania sprawdzające przepisy antykorupcyjne, związane z korupcją w administracji i polityce.
Indeks Percepcji Korupcji (IPK) 2007 pokazał, że silne powiązania pomiędzy korupcją, a ubóstwem wciąż pozostają widoczne. Czterdzieści procent krajów, które otrzymały mniej niż trzy punkty (wskazując tym na wysoki poziom korupcji) zostały sklasyfikowane przez Bank Światowy jako kraje o niskim przychodzie. Somalia i Myanmar otrzymały jednakową, najniższą ilość punktów wynoszącą 1.4. Dania z kolei może poszczycić się najwyższym wynikiem wynoszącym aż 9.4 punktu, na równi z wieloletnimi liderami indeksu – Finlandią i Nową Zelandią.
Ilość przyznanych punktów wyjątkowo wzrosła w przypadku krajów afrykańskich, takich jak Namibia, Seszele, RPA i Suazi. Wyniki te odzwierciedlają postęp w wysiłkach na rzecz zwalczania korupcji w Afryce oraz ukazują silną wolę polityczną, a także reformy, które mogą przyczynić się do obniżenia poziomu percepcji korupcji.
Pozostałe kraje, w których dostrzeżono znaczne postępy to: Kostaryka, Chorwacja, Kuba, Republika Czeska, Dominika, Włochy, Macedonia, Rumunia, oraz Surinam. Kraje, których wyniki uległy pogorszeniu to m.in. Austria, Bahrajn, Belize, Bhutan, Jordania, Laos, Makau, Malta, Mauritius, Oman, Papua Nowa Gwinea oraz Tajlandia.
W tegorocznej edycji Indeksu Percepcji Korupcji Polska zajęła miejsce 61 na 180 sklasyfikowanych w rankingu krajów, z łącznym wynikiem indeksu 4.2. Powyższy rezultat wskazuje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym 2006, indeks dla Polski uległ poprawie o 0.5 punktu.
fot. mat. prasowe
Polska w rankingu IPK – zestawienie wyników Indeksu Percepcji Korupcji z lat 2003 – 2007
Przeczytaj także:
Korupcja w Polsce i na świecie 2008
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Transparency Internantional, korupcja, korupcja w Polsce, Indeks Percepcji Korupcji, łapówki, Indeks Postrzegania Korupcji