Rośnie przestępczość internetowa w Polsce
2007-10-09 12:18
Przeczytaj także: Hakerzy a regionalne ataki internetowe
- Pojawienie się Polski w tych rankingach, a szczególnie 2 miejsce wśród krajów o największej intensywności działań cyber przestępców przypadającej na jednego użytkownika Internetu, świadczy najdobitniej o niewystarczającym stopniu zabezpieczeń wśród użytkowników komputerów. Niestety dynamicznemu rozwojowi szerokopasmowego Internetu w Polsce nie towarzyszy wdrażanie odpowiednich rozwiązań ochronnych – powiedział Andrzej Kontkiewicz, Technical Presales Manager Eastern Europe, Symantec Poland. – Nowi użytkownicy często nie znają niezbędnych zasad bezpieczeństwa, które mogłyby im zapewnić odpowiednią ochronę.
Inne ważne wnioski
- 22% wszystkich towarów sprzedawanych na czarnorynkowych serwerach stanowiły karty kredytowe, które były jednocześnie najczęściej reklamowanym towarem — przed kontami bankowymi, które uplasowały się na drugim miejscu ze wskaźnikiem popularności 21%.
- Firma Symantec udokumentowała 237 luk w dodatkach plug-in do przeglądarek internetowych. Jest to znaczący wzrost w stosunku do 74 luk z drugiej połowy 2006 roku oraz 34 z pierwszej połowy 2006 roku.
- Destrukcyjny kod wykorzystywany do kradzieży kont używanych do gier internetowych stanowił 5% z 50 najczęściej występujących destrukcyjnych kodów. Gry on-line zyskują coraz większą popularność w Internecie, a przedmioty w nich występujące można często kupić za prawdziwe pieniądze, co kusi przestępców perspektywami zysku finansowego.
- Spam stanowił aż 61% całego monitorowanego ruchu poczty elektronicznej, co stanowiło niewielki wzrost w porównaniu z drugą połową 2006 roku (59%).
- Kradzież i utrata komputera albo innego nośnika danych stanowiła 46% wszystkich przypadków przechwycenia danych, które mogły prowadzić do kradzieży tożsamości. Według raportu "Symantec IT Risk Management Report" 58% przedsiębiorstw spodziewa się poważnego zagrożenia związanego z utratą danych co najmniej raz na 5 lat.
Informacje o badaniu
"Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa pochodzących z Internetu" jest oparty na danych zebranych przez firmę Symantec za pomocą ponad 40 000 czujników rozmieszczonych w ponad 180 krajach.
Przeczytaj także:
Kradzież danych: szybki rozwój trojanów
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, cyberprzestępczość, ataki internetowe, przestępstwa internetowe, oszustwa internetowe, przestępczość internetowa, hakerzy, ataki hakerów