Mapa Rynku Pracy - Marzec 2003
2003-04-13 14:12
Wojna w Iraku nie poprawiła nastrojów w gospodarce. W marcu niewielkie ożywienie zanotował rynek amerykański, ale na zmiany na rynkach europejskich trzeba jeszcze poczekać. Z komunikatu GUS–u wynika, że w marcu stopa bezrobocia w Polsce spadła do 18,7 % z 18,8% w lutym. Ten niewielki spadek miał jednak swoje odzwierciedlenie na rynku pracy; liczba ofert pracy w porównaniu z lutym nieznacznie wzrosła.
Trudno jednak mówić o trwałej poprawie koniunktury bo sytuacja makroekonomiczna Polski i Europy daleka jest od stabilizacji. Indeks nastrojów w gospodarce krajów strefy euro spadł w marcu do poziomu najniższego od sześciu lat. Komisja Europejska podała, że pogorszyły się także nastroje konsumentów w tej strefie, a indeks klimatu koniunktury w przemyśle zanotował kolejny spadek. Analitycy nie przewidują, żeby w najbliższych miesiącach sytuacja mogła radykalnie się zmienić.
Praca w internecie:
topjobs - 350
jobs.pl - 1091
cv.online - 66
jobpilot - 633
pracuj.pl - 877
onet.pl - 1184
wp.pl - 2120*
(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków TMP/Hudson)
Praca - Branże
W porównaniu do lutego, nie zmieniło się w istotny sposób zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach. Najwięcej pracowników rekrutowały branże: produkcyjna i przemysłowa, oraz bankowość i finanse. Branże te zanotowały spadki w liczbie oferowanych miejsc pracy; pierwsza z 19% wszystkich dostępnych na rynku ofert do 17,2%, a druga z 13,2% do 12,8%. W branży produkcyjnej i przemysłowej zatrudniano głównie specjalistów do działów sprzedaży i logistyki, oraz pracowników produkcji. W branży bankowości i finansów poszukiwano sprzedawców i pracowników bankowych, co wydaje się być kontynuacją strategii banków ukierunkowanej na aktywną sprzedaż usług bankowych.
Spadła także liczba rekrutowanych w trzecim najbardziej aktywnym sektorze - FMCG. Tu najwięcej ofert pracy czekało tradycyjnie na sprzedawców, oraz na pracowników produkcji i marketingu. Wzrosła w tym miesiącu liczba stanowisk związanych z zarządzaniem marką. Możemy upatrywać kilku przyczyn tej sytuacji w tym co dzieje się na rynku: po pierwsze może się to wiązać z zaostrzeniem konkurencji - firmy chcą wzmacniać swoje marki, by powiększyć udział w rynku, po drugie może to być sygnał, że w branży zaczyna przeważać strategia długofalowych zmian - inwestycje w marki teraz, zaowocują większymi zyskami w przyszłości.
Relatywnie mniej miejsc pracy oferowała w marcu również branża farmaceutyczna. Wiąże się to ze spadkiem ofert kierowanych do pracowników sprzedaży w porównaniu do poprzednich miesięcy.
Niewielki wzrost ilości ofert pracy zanotowały branże - teleinformatyczna oraz budownictwo i nieruchomości. W pierwszej najliczniejszą grupą wśród ofert były te kierowane do sprzedawców, w drugiej do sprzedawców i pracowników produkcji.
Być może wzrost zainteresowania rekrutacją nowych pracowników w obu tych branżach jest wiosennym sygnałem corocznego sezonowego polepszenia ich sytuacji.
Udział w rynku pozostałych branż, nie zmienił się istotnie w porównaniu do lutego.
Praca - Stanowiska
W marcu nie zmieniły się trendy w rekrutowaniu pracowników na poszczególne stanowiska.
Na rynku nadal najliczniej rekrutowaną grupą są sprzedawcy (choć ofert pracy dla nich jest nieco mniej niż w ubiegłym miesiącu), którzy pozostają ciągle najbardziej poszukiwanymi pracownikami w większości branż, oraz pracownicy działów finansowych - ten sektor odnotował wzrost ilości ofert pracy z 10% wszystkich ogłoszeń w lutym do 12,3% w marcu.
Do tego wyniku przyczyniły się w dużym stopniu firmy z sektora bankowości i finansów - w marcu liczba ich ogłoszeń dla finansistów była trzykrotnie wyższa niż w lutym. Marzec był generalnie dobrym czasem do szukania pracy przez pracowników działów finansowych. Kilkakrotnie więcej ogłoszeń adresowanych do tej grupy zamieściły także firmy przemysłowe, IT oraz media i agencje reklamowe.
Wzrost liczby rekrutowanych zanotowano również dla stanowisk, które mają niewielki udział w rynku ofert. O jeden procent zwiększyła się liczba ofert pracy dla specjalistów HR oraz ds. ubezpieczeń. W tej pierwszej grupie do wzrostu przyczynili się pracodawcy z branż: usługowej oraz produkcyjnej i przemysłowej, którzy poszukiwali więcej pracowników HR niż zazwyczaj.
W marcu zmalała ogólna liczba osób rekrutowanych do banków - wiąże się to niewątpliwie ze słabą kondycją tej branży i zapowiadanymi kolejnymi redukcjami. Spadła także liczba ofert pracy związanych ze stanowiskami administracyjnymi i informatycznymi - w tej grupie liczba ofert spadła z 6% ogółu wszystkich ogłoszeń w lutym do 4,5% w marcu. Najwięcej informatyków poszukiwały branże: bankowość i finanse oraz IT.
Na tym samym poziomie co w lutym kształtowała się liczba osób rekrutowanych do działów produkcji (9%), marketingu (8,1%) i logistyki (7,2%).
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources