eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInnowacyjność motorem rozwoju przedsiębiorstwa

Innowacyjność motorem rozwoju przedsiębiorstwa

2007-10-18 02:09

Innowacyjność motorem rozwoju przedsiębiorstwa

Najsilniejsze stymulatory zmian organizacyjnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Badania sponsorowane przez firmę BEA wykazały, że jedna trzecia europejskich przedsiębiorstw i instytucji uważa możliwość realizacji nowych pomysłów za główny czynnik wywołujący zmiany. Nieco mniejszą rolę odgrywają oszczędności na kosztach i zwiększenie prężności działania. Po raz pierwszy w badaniu wzięli udział również polscy menedżerowie.

Przeczytaj także: Innowacyjność polskich przedsiębiorstw 2006-2008

Badania przeprowadzone przez BEA Systems wskazują, że najsilniejszym stymulatorem zmian organizacyjnych są innowacje biznesowe. Nieco mniejszą rolę odgrywają oszczędności na kosztach i zwiększenie prężności działania. Badanie przeprowadzone w 11 krajach Europy z udziałem 330 respondentów, w tym po raz pierwszy również polskich menedżerów, wykazało, że przedsiębiorstwa uważają potrzebę innowacji — możliwości pomyślnego wdrażania nowych pomysłów — za najważniejszy czynnik prowadzący do zmian.

Prawie takie samo znaczenie mają potrzeba zmniejszenia kosztów i bardziej prężnego działania. Ponadto za najważniejszy element strategii biznesowej uważa się dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, który ułatwia podejmowanie prawidłowych decyzji (52% firm podaje, że ma on wysoki priorytet). Tuż za nim znalazły się usprawnienie obsługi klientów (52%) i przyspieszenie reakcji na zmiany wprowadzane przez konkurencję i dynamikę rynku (50%).

Wyniki ankiety wskazują, że wspólnym wątkiem w tych wszystkich celach jest architektura SOA. Przedsiębiorstwa, które efektywnie harmonizują technologię z celami biznesowymi i zapewniają zgodność całej infrastruktury aplikacji wprowadzając standardy otwarte, podają, że dzięki temu osiągnęły poprawę prężności działania, szybciej wprowadzają innowacyjne usługi i reagują na zmiany oraz obniżyły koszty operacyjne.

fot. mat. prasowe

Priorytety informatyczne

Priorytety informatyczne

Badanie wykazało, że największe znaczenie w strategii firm europejskich dotyczącej technologii ma integracja danych (51% respondentów uważa, że ma ona wysoki priorytet). W wielu współczesnych przedsiębiorstwach występuje problem zamrożenia danych w odrębnych „silosach” oraz rosnących trudności z uzyskaniem aplikacji zapewniających łatwy dostęp do firmowych zasobów informacji, których utworzenie często kosztowało miliony. Pozostałe dwa priorytety w strategii firm dotyczącej technologii to bardziej elastyczna architektura oraz integracja dotychczasowych aplikacji (wymienia je po 43% respondentów).

Przyjmując, że architektura SOA jest kluczowym czynnikiem ułatwiającym przedsiębiorstwom osiąganie założonych celów, zapytano respondentów, jakie problemy i przeszkody napotykają przy jej wdrażaniu. 29% z nich odpowiedziało, że głównym problemem organizacyjnym przy wdrażaniu architektury SOA jest brak wytycznych dotyczących najlepszych procedur postępowania. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są otwarte, zgodne ze standardami rozwiązania SOA oraz usługi wdrożeniowe. Inne trudności napotykane przy wdrażaniu SOA to brak dojrzałych standardów (tak uważa 27% respondentów) oraz bariery organizacyjne pomiędzy informatyką i biznesem.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: