Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007
2007-10-16 12:13
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2007
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Jedyny indeks, który uległ pogorszeniu to indeks makroekonomiczny. Indeks kwartalny stracił cztery punkty spadając do 86 pkt., a indeks roczny i półroczny po dwa punkty obniżając się do 85 pkt. Pomimo tego indeksy makroekonomiczne kształtują się na bardzo wysokim poziomie, co oznacza, że fundamenty makroekonomiczne gospodarki są nadal stabilne i nie widać wyraźnych zagrożeń równowagi. Bezrobocie systematycznie maleje z miesiąca na miesiąc, a wraz z nim inflacja, która sięgnęła ostatnio dolnej granicy celu inflacyjnego. Największym zaskoczeniem jest odnotowana już trzeci miesiąc z rzędu nadwyżka budżetowa. Faktyczny deficyt finansów publicznych okaże się również w tym roku sporo niższy niż zakładano. W efekcie Polska spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, umożliwiające przystąpienie do strefy euro. Jedynym elementem negatywnym jest pogorszenie salda obrotów bieżących, ostatnio również wyraźnie na skutek rosnącego ujemnego salda obrotów handlowych. Szybko rosnący popyt wewnętrzny przy silnej złotówce sprzyja wzrostowi importu. Na razie jednak deficyt na rachunku bieżącym pozostaje niegroźny.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Kolejny miesiąc indeks oceny sytuacji politycznej odnotował kwartalny spadek, chociaż indeks roczny utrzymał się na dotychczasowym poziomie, powyżej kwartalnego, co jest dobrym prognostykiem rezultatu nadchodzących wyborów.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl