Tydzień 41/2007 (07-14.10.2007)
2007-10-13 23:55
Przeczytaj także: Tydzień 40/2007 (01-07.10.2007)
- Deficyt handlowy USA spadł w sierpniu do 57,6 mld USD. To najniższy poziom od siedmiu miesięcy. Zanotowano wzrost eksportu o 0,4% (do 138,3 mld USD), a import spadł o 0,4% (do 195,9 mld USD).
- Po zapowiedzi, że Turcja "nie wyklucza interwencji w Iraku przeciw Kurdom" ceny ropy na giełdzie w nowym Jorku przekroczyły 84USD/baryłkę.
- Według Gartner Inc. globalne wydatki na technologie informacyjne przekroczą w 2007 roku 3,1 bln USD (wzrost o 8% r/r), a w 2008 roku wydatki na IT wzrosną o 5,5% do 3,3 bln USD.
- Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu PKB dla gospodarki tak dla krajów strefy euro jak i USA na 2008 rok. Teraz Fundusz szacuje wzrost w strefie euro na 2,1% (wcześniej 2,5%), a w USA na 1,9% (wcześniej na 2,8%).
- Jest szansa na przełamanie kryzysu gospodarczego w Korei Płn. Pomiędzy Koreą Północna i Południową zawarto ostatnio szereg porozumień gospodarczych. Korea Płd. zainwestuje między innymi w specjalną strefę ekonomiczną w rejonie północnokoreańskiego miasta Hedzu (100 km na południe od Phenianu), w budowę kompleksu przemysłowego w Kesongu, w budowę centrum turystycznego w rejonie góry Pektu oraz w infrastrukturę. Całość zobowiązań Korei Płd. szacuje sie na 11 mld USD.
- Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych spowodowały straty w dużych instytucjach finansowych. Merrill Lynch w rezultacie zanotuje stratę w III kwartale i jest to pierwszy taki przypadek od ponad sześciu lat. Straty poniosły tez inne znane banki. Najlepiej obrazują to odpisy banków poczynione w III kwartale: Merrill Lynch - 5,5mld USD, UBS - 3,7mld USD, Deutsche Bank - 3,1mld USD, Citigroup - 2,7mld USD, Goldman Sachs - 1,5mld USD. Jednak ogłoszenie tych decyzji nie zachwiało ich pozycjami na giełdach.
- Do projektu rurociągu gazowego z Iranu do Pakistanu i Indii (krytykowanego przez USA) powstał nowy, konkurencyjny projekt rurociągu dostarczjącego gaz z Turkmenistanu do Pakistanu, Indii i Afganistanu. Ten drugi projekt popiera Biały Dom. Docelowo mówi się o dostawach rzędu 40 mld m³ gazy rocznie do Pakistanu i Indii oraz 5 mld m³ do Afganistanu. Warto jednak zwrócić uwagę, że realizacja tego projektu zmniejszy ilość gazu transportowanego do Europy...
- Airbus mimo kłopotów odzyskuje rynek i zmniejsza dystans w stosunku do Boeinga w ilości zamówień. Tanie linie lotnicze Wizz Air zamówiły w Airbusie 50 samolotów A320 (wartości ok. 5 mld USD). Jest to kolejne zamówienie tych linii na A320, co zwiększa zamówienia złożone przez tego przewoźnika do 82 sztuk. Linie Wizz Air planują przewieźć w tym roku 4,3 mln pasażerów, a 2008 roku 6,7 - 6,8 mln osób (w 2006 roku było to tylko 2,9 mln).
- Boeing ma kłopoty z uruchomieniem produkcji najnowszego modelu B878 Dreamliner. Pierwsze loty próbne maszyny opóźnią się o sześć miesięcy. Boeing ma już zamówienia na ten typ samolotu na ponad 700 maszyn za kwotę ok. 120 mld USD.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
O RÓŻNYCH SKUTKACH KRYZYSU NA ŚWIATOWYCH RYNKACH KREDYTOWYCH
1. Jak wiadomo ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy globalnego rozwoju na 2008 rok. Teraz przewiduje przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 4,8%. Jako przyczynę obniżki w stosunku do poprzedniej prognozy o 0,4 punktu procentowego Fundusz wskazuje kryzys na rynku kredytowym. MFW wskazuje na USA, Unię Europejską, Japonię i Kanadę jako kraje, gdzie będą najbardziej widoczne konsekwencje tego kryzysu. Fundusz zmienił swoje prognozy rozwojowe dla USA z poziomu 2,8% do 1,9%, Chin z 10,5% do 10%, Japonii z 2% do 1,7%, Wielkiej Brytanii z 2,7% do 2,3%, Kanady z 2,8% do 2,3%. W strefie euro nastąpi spadek tempa wzrostu gospodarczego z 2,5% do 2,1%, a według prognoz najbardziej ucierpi Hiszpania z 3,4% do 2,7%. Jedynie krysys ten nie dotknie gospodarki Indii, dla których MFW prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 8,4%.
2. Stanowisko konfederacji europejskiego biznesu BusinessEurope wobec kursu wymiany euro wobec amerykańskiego dolara, chińskiego juana i japońskiego jena jest szeroko komentowane w Europie i w świecie. Konfederacja w swoim piśmie do przewodniczącego eurogrupy luksemburskiego premiera Jean-Claude'a Junckera prezentuje pogląd, że kurs ten „osiągnął dla europejskich firm granicę bólu". Silna europejska waluta może zdecydowanie utrudnić eksport do USA europejskich produktów. Ostre sygnały nadchodzą z kół gospodarczych Francji i Włoch. W świecie politycznym do krytyki EBC przez N. Sarkozy i R. Prodi dołączył były przewodniczący Komisji Europejskiej Francuz Jacques Delors, który obecną sytuację nazywa "dumpingiem monetarnym", a którego ofiarą pada Stary Kontynent. Coraz większe uznanie zyskuje teza, że USA specjalnie utrzymują niski kurs swojej waluty, by wzmocnić swój eksport i tym samym nieco ograniczyć spowolnienie amerykańskiej gospodarki. Większość ekspertów przewiduje poważny problem dla europejskiej gospodarki, gdy kurs przekroczy poziom 1,5 USD/euro.
3. Teraz oczekuje się poważnych dyskusji na temat sytuacji na światowym rynku walutowym w trakcie szczycie najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 w Waszyngtonie w dniach 20 i 21 października. W trakcie przygotowawczego spotkania ministrów finansów krajów eurolandu zwrócono się do Chin, aby zmieniły sztywny niski kurs swojej waluty. W tym upatrują oni przyczynę dużej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Chin, a także masowego eksportu bardzo tanich chińskich towarów do USA, co jest jedną z głównych przyczyn słabnięcia amerykańskiej waluty.
4. Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych spowodowały straty w dużych instytucjach finansowych. Merrill Lynch w rezultacie zanotuje stratę w III kwartale i jest to pierwszy taki przypadek w tej znanej firmie od ponad sześciu lat. Straty poniosły też inne znane banki. Najlepiej obrazują to odpisy banków na ten cel poczynione w III kwartale: Merrill Lynch 5,5mld USD, UBS 3,7mld USD, Deutsche Bank 3,1mld USD, Citigroup 2,7mld USD, Goldman Sachs 1,5mld USD. Jednak należy tu dodać, że ogłoszenie tych decyzji nie zachwiało ich pozycjami na giełdach.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy