Przeszłość bywa groźna
2003-07-27 00:22
Na stronach portalu Gazeta.pl został uruchomiony oficjalny internetowy serwis społecznej kampanii informacyjnej "Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna", której koordynatorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS - agenda ministra zdrowia.
Przeczytaj także: "Łowcy Celsjuszy" w Gazeta.pl
Celem tej kampanii jest ograniczenie epidemii AIDS w Polsce. Akcja informacyjna skierowana jest przede wszystkim do osób w wieku 18–39, będących w związkach heteroseksualnych. Grupa ta została wybrana m.in. w związku z prowadzonymi analizami epidemiologicznymi, z których wynika, iż stale zwiększa się liczba osób zakażonych drogą kontaktów seksualnych."Włączając się do kampanii informacyjnej "Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna", chcemy przyczynić się do wzrostu świadomości wśród naszych użytkowników, że ryzyko zakażenia HIV może bezpośrednio dotyczyć także ich. Nie muszą oni żyć jednak w niepewności, gdyż m.in. na stronach naszego wortalu Zdrowie znajdą informacje, gdzie anonimowo i bezpłatnie mogą wykonać test na HIV" - mówi Jarosław Śliżewski, szef Gazety Online.
Serwis "Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna" powstał w ramach wortalu , działającego w portalu Gazeta.pl od kwietnia 2002 r., który jest profesjonalnym wortalem poradniczo-edukacyjnym, oferującym informacje w przystępnej formule "krok po kroku".
Na stronach serwisu o AIDS znajduje się kompendium informacji o przebiegu multimedialnej kampanii społecznej oraz jej formach, np. plakaty, ulotki informacyjne, można obejrzeć spoty, które będą emitowane w telewizji oraz posłuchać spoty radiowe.
W dziale "Działania regionalne" zostały zamieszczone informacje o przebiegu działań prewencyjnych, mających na celu zmniejszanie liczby zakażeń HIV w poszczególnych województwach, np. o szkoleniach, kursach, koncertach, konferencjach, czy też turnusach rehabilitacyjnych. Użytkownik znajdzie tu również bazę punktów konsultacyjno-diagnostycznych, wykonujących anonimowo i bezpłatnie badania w kierunku HIV. Dział "Gazeta.pl o AIDS" prezentuje artykuły, które poruszają problematykę wirusa HIV oraz epidemii AIDS.
Serwis na bieżąco będzie uzupełniany o informacje i wiadomości Krajowego Centrum ds. AIDS dotyczące przebiegu kampanii informacyjnej.
W Polsce pierwszy przypadek zakażenia HIV odnotowano w 1985 r., a zachorowania na AIDS w 1986 r. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2003 r. stwierdzono zakażenie HIV u 8189 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4852 zakażonych w związku z używaniem narkotyków. Jednak szacuje się, że liczba osób żyjących z wirusem HIV w naszym kraju wynosi około 15-20 tysięcy. Ogółem dotychczas odnotowano 1298 zachorowań na AIDS; dotychczas 631 chorych zmarło.
Przeczytaj także:
Wypowiedzenie umowy o pracę a nosicielstwo HIV
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl