GUS: koniunktura gospodarcza X 2007
2007-10-25 12:15
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest optymistycznie, nieznacznie gorzej niż we wrześniu br. i w październiku ubiegłego roku. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, choć nadal korzystnymi ocenami dotyczącymi bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji.W październiku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym utrzymuje się od kwietnia br. na zbliżonym, dodatnim poziomie i jest oceniany nieco lepiej niż we wrześniu, na co wpływają bardziej optymistyczne prognozy sprzedaży. Obecna i przyszła sytuacja finansowa są nadal oceniane pozytywnie, choć nieco ostrożniej niż we wrześniu.
We wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury są pozytywne. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach najlepsze opinie, choć nieco mniej optymistyczne niż we wrześniu zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Najmniej korzystnie, ostrożniej niż przed miesiącem, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji hotele i restauracje.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W październiku ogólny klimat koniunktury jest oceniany nieco mniej optymistycznie niż we wrześniu (plus 22 wobec plus 24 przed miesiącem). Poprawę koniunktury sygnalizuje 31% badanych przedsiębiorstw (33% w ubiegłym miesiącu), jej pogorszenie – 9% jednostek (tak jak we wrześniu). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejszy wzrost bieżącego portfela zamówień (zarówno krajowego jak i zagranicznego). Odpowiednie prognozy są nieco ostrożniejsze od przewidywań z września, ale nadal korzystne. Powoduje to, że zwiększa się bieżąca produkcja. Poziom zapasów wyrobów gotowych kształtuje się nadal nieco poniżej poziomu uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymuje się notowana od marca korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Mimo nieznacznego zwiększania się trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy bez opóźnień regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą, choć nieco wolniejszą niż prognozowano we wrześniu, poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wzrost zatrudnienia może się utrzymać na poziomie zbliżonym do prognozowanego we wrześniu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywań z poprzedniego miesiąca.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W październiku najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów chemicznych (plus 35 – wzrost o 3 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 33 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 31 – wzrost o 3 punkty), mebli (plus 30 – wzrost o 1 punkt), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 29 – wzrost o 3 punkty), metali (plus 26 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (plus 26 – spadek o 3 punkty), maszyn i urządzeń (plus 26 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca) oraz prowadzący działalność wydawniczą; poligraficzną i reprodukcję zapisanych nośników informacji (plus 31 – wzrost o 4 punkty).
Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę bardziej optymistycznie niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest korzystniejszymi niż we wrześniu przewidywaniami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany przez producentów za wystarczający. Mimo zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci bardziej optymistycznie oceniają swoje możliwości terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też korzystniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywany wzrost liczby zatrudnionych może być nieco mniejszy niż planowano we wrześniu. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie nieco szybszym od prognozowanego przed miesiącem.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl