GUS: koniunktura gospodarcza X 2007
2007-10-25 12:15
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę optymistycznie i lepiej niż we wrześniu. Wpływają na to bardziej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są ostrożniejsze niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie nieznacznie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są korzystne i lepsze niż przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalszy wzrost zatrudnienia na skalę większą niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny maszyn i aparatury elektrycznej mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego we wrześniu.
Producenci mebli oceniają koniunkturę optymistycznie, nieco lepiej niż przed miesiącem. Ma na to wpływ poprawa ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych określane są przez przedsiębiorców jako niewystarczające. Mimo iż zwiększają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu. Dyrektorzy planują zwiększyć zatrudnienie w stopniu nieco większym niż wskazywała prognoza z ubiegłego miesiąca. Wzrost cen mebli w najbliższych trzech miesiącach może być wyższy od przewidywanego przed miesiącem.
W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest nadal optymistycznie, choć ostrożniej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest wolniejszym wzrostem zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest nieznacznie niższy od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Wraz ze zmniejszającymi się opóźnieniami w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Utrzymują się optymistyczne prognozy dotyczące sytuacji finansowej. Dyrektorzy planują niewielki wzrost zatrudnienia. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą nadal rosnąć, ale nieco wolniej niż prognozowano we wrześniu.
W październiku dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę nieco mniej korzystnie niż miesiąc wcześniej. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż we wrześniu, choć nadal bardzo optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są też pozytywne, lepsze niż we wrześniu. Nieznacznie zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują zmniejszenie opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów i terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są też optymistyczne. Przedsiębiorcy planują niewielkie redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów włókienniczych mogą się nieznacznie
obniżyć.
Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają w październiku koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych są wystarczające. Mimo iż producenci odczuwają pewne trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, to terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych trzech miesiącach nie przewidują zmian swojej sytuacji finansowej. Zamierzają nieznacznie rozszerzyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać.
W październiku br. 6,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w III kwartale odsetek ten wyniósł 8,2%, przed rokiem 4,1%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 54% przedsiębiorstw w październiku br. wobec 58% w III kwartale i 64% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (39% przedsiębiorstw w październiku br. i w ubiegłym kwartale wobec 49% przed rokiem), niejasne i niespójne przepisy prawne (39% przedsiębiorstw w październiku br. wobec 40% w III kwartale i 37% przed rokiem). Systematycznie wzrasta uciążliwość bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (33% przedsiębiorstw wobec 30% w III kwartale i 21% przed rokiem). W ciągu roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (29% przedsiębiorstw w październiku br. i 28% w III kwartale br. wobec 48% przed rokiem). Od II kwartału 2006 r. zmniejszają się systematycznie trudności związane z niedostatecznym popytem na rynku krajowym oraz – w mniejszym stopniu – z problemami finansowymi.
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl