GUS: koniunktura gospodarcza X 2007
2007-10-25 12:15
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza IX 2007
Od sierpnia bieżącego roku nieznacznie pogarszają się pozytywne oceny koniunktury w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność. W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 18 (we wrześniu plus 22). Poprawę koniunktury odnotowuje 27% badanych firm, a jej pogorszenie – 9% (we wrześniu odpowiednio: 30% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo utrzymującego się wzrostu bieżącego popytu, przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejsze niż we wrześniu tempo wzrostu bieżącej sprzedaży, a w konsekwencji oceny sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach tempo wzrostu popytu i sprzedaży może być wolniejsze niż przewidywano we wrześniu. Również prognozy sytuacji finansowej są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie się wzrostu zatrudnienia na poziomie prognozowanym przed miesiącem. Sygnalizują również spadek bieżących i przyszłych cen oferowanych usług.
Przedsiębiorstwa z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej od początku 2005 r. oceniają swoją koniunkturę coraz bardziej optymistycznie. W październiku, podobnie jak we wrześniu oceny te kształtują się na poziomie plus 16. Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 7%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i prognozowanego popytu oraz sprzedaży są optymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Korzystne są też oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek planują dalszy wzrost zatrudnienia. Sygnalizowany jest też wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.
Od początku 2006 r. jednostki z sekcji hotele i restauracje zgłaszają korzystne oceny koniunktury. W październiku są one pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem (plus 11 wobec plus 14 we wrześniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie – 13% (we wrześniu odpowiednio: 25% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na ostrożniejsze oceny koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem opinie dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu oraz sprzedaży usług, a także przyszłej sytuacji finansowej. Oceny aktualnej sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne niż przed miesiącem. W październiku dyrektorzy firm sygnalizują szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżących i przyszłych cen. Zatrudnienie w jednostkach tej sekcji może pozostać na dotychczasowym poziomie.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl