eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaZłota akcja w TP SA: PKPP Lewiatan protestuje

Złota akcja w TP SA: PKPP Lewiatan protestuje

2007-10-31 12:15

29 października br. PKPP Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie "złotej akcji" z ustawą o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Przeczytaj także: UE: Skarb Państwa a strategiczne spółki

Na pozycji 15 Załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2007 r. w sprawie listy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego znalazła się Telekomunikacja Polska S.A. Zdaniem PKPP Lewiatan istnieje brak wszelkich podstaw faktycznych i prawnych do umieszczenia TP S.A. na projektowanej liście spółek.

We wniosku PKPP Lewiatan powołuje się na kryteria spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego. Zdaniem PKPP Lewiatan TP S.A. nie odpowiada żadnemu z wymienionych kryteriów. Dotyczy to także jedynego kryterium, które może być rozważane, czyli kryterium bycia „posiadaczem infrastruktury telekomunikacyjnej umożliwiającej przesyłanie sygnałów publicznej radiofonii i telewizji między nadawcą a siecią nadajników na obszarze obejmującym co najmniej 70% terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Posiadaczem infrastruktury nie jest TP S.A., ale TP EmiTel Sp. z o.o., odrębny podmiot gospodarczy wydzielony w 2001 r. wraz z infrastrukturą ze struktur TP S.A., który jest już umieszczony na liście spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

Prof. dr hab. Hubert Izdebski, autor wniosku, powiedział, że „wpisanie TP S.A. na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego jest niezgodne z art. 8 ust. 1 ustawy z 3 czerwca 2005 r., bowiem TP S.A. nie spełnia żadnego z kryteriów, enumeratywnie wymienionych w tym przepisie, warunkujących przyznanie Skarbowi Państwa w stosunku do niej szczególnych uprawnień, określonych w tej ustawie, potocznie nazywanych „złotą akcją” - a oznaczających poważne ingerowanie w wewnętrzne sprawy prywatnego podmiotu. Należy przy tym zaznaczyć z jednej strony, że powołana ustawa w ogóle musi budzić zasadnicze wątpliwości prawne, zwłaszcza w świetle niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Volkswagena, a z drugiej strony wpisanie TP S.A. na listę uznać trzeba za naruszenie nie tylko prawa, ale i zdrowego rozsądku, skoro na liście jest także spółka zależna TP S.A., mianowicie EmiTel, istotnie będąca posiadaczem stosownej infrastruktury, której TP S.A. ma być jednocześnie posiadaczem.”

We wniosku PKPP Lewiatan powołuje się także na fakt, iż zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. wpis na listę powinien nastąpić na podstawie danych publikowanych lub udostępnionych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z decyzji Prezesa UKE dotyczącej rynku świadczenia usługi transmisji programów radiofonicznych lub telewizyjnych w celu dostarczania treści radiofonicznych lub telewizyjnych użytkownikom końcowym, wydanej w dniu 9 listopada 2006 r. („Biuletyn Informacji Publicznej”, www.bip.uke.gov.pl) wynika, że podmiotem zajmującym pozycję znaczącą na tym rynku jest TP EmiTel, który swoim zasięgiem obejmuje 99,1% powierzchni kraju. W wymienionej analizie Prezesa UKE Telekomunikacja Polska S.A. nie została wzięta nawet pod uwagę, ze względu na nieistotny udział w tym rynku.

Brak podstawy faktycznej do umieszczenia TP S.A. na liście został wskazany w toku prac nad projektem rozporządzenia RM także przez Ministra Transportu, który wyraźnie stwierdził, że TP S.A. nie spełnia w tym zakresie kryteriów ustawowych.

Wpisanie Telekomunikacji Polskiej S.A. na listę spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego ogranicza interesy gospodarcze tej spółki (członka PKPP Lewiatan) oraz jej uprawnienia, których źródłem jest zasada swobody działalności gospodarczej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: