eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeTelefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena

Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena

2007-11-04 00:30

Telefonia internetowa to popularne określenie grupy technologii teleinformatycznych umożliwiających przesyłanie poprzez sieć Internet w czasie rzeczywistym głosu oraz - coraz częściej - obrazu.

Przeczytaj także: Telefonia VoIP dla GG od easyCALL.pl

W telefonii internetowej głos jest przetwarzany na postać cyfrową, następnie podawany tzw kompresji, czyli zmniejszeniu objętości danych. Po podzieleniu na pakiety, dane te są przesyłane za pomocą sieci internetowej, już z innymi danymi pochodzącymi na przykład od komputerów.

Telefonia internetowa nie wyklucza jednoczesnego korzystania z tradycyjnej telefonii. Bardzo ważną cechą telefonii internetowej jest możliwość używania tradycyjnych, analogowych telefonów, w technologii tej nie istnieje bowiem potrzeba wymiany sprzętu - telefonów, okablowania, centralek.

Istotnym elementem przewagi telefonii internetowej nad stacjonarną jest niska cena połączeń, niższa niż w jakiejkolwiek innej technologii telekomunikacyjnej. Bardzo istotną cechą systemów telefonii internetowej jest jej mobilność - aby przenieść się w inne miejsce z całym kompletem przypisanych numerów nie potrzeba instalować dodatkowych linii telefonicznych, wystarczy jedynie dostęp do internetu. W niektórych przypadkach, telefon internetowy wraz z przypisanym mu numerem można zabierać ze sobą i podłączać się do internetu w dowolnym miejscu - w hotelu czy kawiarence internetowej.

Telefonia internetowa pozwala na znaczne oszczędności na połączeniach realizowanych z komputera czy telefonu VoIP do sieci klasycznych (stacjonarnych lub komórkowych). Dostęp do takich połączeń wiąże się jednak z koniecznością wykupienia u operatora odpowiedniej usługi i ponoszenia dodatkowych kosztów, które są jednak dużo niższe od cen połączeń oferowanych przez operatorów telefonii tradycyjnej. Telefonia internetowa oferuje ceny nawet kilkanaście razy niższe od konwencjonalnych operatorów telefonicznych, różnica ta jest szczególnie widoczna w przypadku połączeń międzynarodowych.

Wczesne generacje systemów telefonii internetowej posiadały pewne wady. Były to głównie nieco gorsza jakość dźwięku, większe opóźnienia podczas rozmowy czy "ucinanie" części wypowiedzi. W obecnych systemach telefonii internetowej te niedomagania zostały bardzo poważnie zredukowane, w wielu przypadkach już nie są nawet zauważane przez przeciętnego użytkownika telefonu internetowego. Swój wkład do poprawy jakości telefonii VoIP miała też rozbudowa sieci szkieletowych oraz wzrost średniej prędkości łącz internetowych abonentów - upowszechnienie szybszych połączeń szerokopasmowych.

Nie tylko cena

Operatorzy telefonii internetowej od początku swego istnienia konkurują z operatorami tradycyjnymi oraz między sobą cenami. Obniżki cen mają jednak swój naturalny kres - koszty oraz minimalne zyski operatorów, dlatego też obecnie walka cenowa odgrywa coraz mniejsze znaczenie. Dynamiczny rozwój tego rynku wymusza już inne sposoby pozyskiwania i utrzymywania klientów, dlatego operatorzy oprócz samych tylko tanich połączeń głosowych oferują systematycznie wzbogacane pakiety usług dodanych.

Strefy numeracyjne lokalne

Operatorzy telefonii internetowej oferują swym klientom publiczne numery telefoniczne spośród wszystkich numeracji lokalnych. I tak z telefonem internetowym może być skojarzony numer z sieci publicznej z dowolnej, wybranej przez użytkownika strefy. Przykładowo, użytkownik ze strefy wrocławskiej (0-71) może mieć numer telefonu ze strefy warszawskiej (0-22) czy gdańskiej (0-58).

Jeden telefon, kilka numerów

Urządzenia telefonii internetowej umożliwiają bezproblemowe korzystanie z więcej niż jednego "tradycyjnego" numeru telefonicznego. Do jednego telefonu internetowego może być przypisane nawet kilka numerów, w różnych krajowych strefach numeracyjnych a nawet w różnych krajach. Użytkownik telefonu internetowego w Krakowie może mieć do niego przypisany numer lokalny w strefie warszawskiej (0-22), łódzkiej (0-42) czy wrocławskiej (0-71) a nawet numery zagraniczne - z Niemiec, Francji, USA czy Kanady - oraz swój lokalny, krakowski. Dla wszystkich osób znajdujących się w strefie krakowskiej, warszawskiej, szczecińskiej czy wrocławskiej połączenia takie byłyby połączeniami lokalnymi.
Przeczytaj także: Telefon RTX DUALphone 4088 Telefon RTX DUALphone 4088

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: