Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2007
2007-11-08 01:38
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2007
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Makroekonomiczny indeks kwartalny utrzymał dotychczasowy poziom 86 pkt., ale indeksy roczny i półroczny poprawiły notowania, indeks roczny wzrósł nawet o trzy punkty do 88 pkt. Jak podkreśla PKPP Lewiatan fundamenty makroekonomiczne gospodarki są nadal stabilne i nie widać wyraźnych zagrożeń równowagi: inflacja jest na granicy celu inflacyjnego przy szybko malejącym bezrobociu i pomimo rosnących płac, właściwie brak deficytu budżetowego po trzech kwartałach, a ostatnio nawet mniejszy od oczekiwanego przyrost deficytu na rachunku obrotów bieżących z zagranicą. Na razie Polska spełnia wszystkie kryteria z Maastricht, umożliwiające przystąpienie do strefy euro.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeks oceny sytuacji politycznej wyraźnie podskoczył po wyborach do rekordowego poziomu 40 pkt. w notowaniu obecnego kwartału. Oczekuje się, że nowy rząd będzie podejmował działania korzystne dla gospodarki.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl