Polski rynek IT a sektor publiczny 2006
2007-11-15 02:16
Przeczytaj także: Programy Partnerstwa Publiczno - Prywatnego
Łączna wartość 200 przebadanych kontraktów z 2006 r. osiągnęła netto ok. 1,32 mld zł. Największymi zleceniodawcami w tym zestawie kontraktów okazują się ZUS, MEN, ARiMR i NBP. Warte zauważenia są grupy inwestorów, którzy pojedynczo stanowią niewiele o rynku, jednak sumarycznie generują duży wolumen wydatków. Do takich zaliczają się województwa (zarówno urzędy marszałkowskie, jak i wojewodowie), szkoły wyższe oraz zarządy dużych miast.
Kształt rynku
Wartość rynku informatyki sektora publicznego w Polsce wbrew wcześniejszym optymistycznym prognozom w 2006 r. osiągnęła liczbę nieco mniejszą od przewidywanej, równą niemal dokładnie 3,5 mld zł. Oznaczało to po raz pierwszy od kilku lat spadek (o 3,7%) względem roku poprzedniego, kiedy to rynek rósł wyjątkowo szybko (21,3%), a więc zdecydowanie powyżej ówczesnej średniej rynkowej. Na ten stan rzeczy złożyło się kilka czynników, w tym:
- pewne przegrzanie koniunktury wynikłe z prounijnego boomu inwestycyjnego roku 2005,
- wprowadzenie do sektora publicznego szerszych niż poprzednio planowano narzędzi typ Open Source,
- tradycyjne spowolnienie wynikające ze zmiany ekip rządzących, po wyborach w 2005 r.,
- próby wprowadzania do praktyki idei tzw. taniego państwa.
Rynek sektora publicznego był zawsze rynkiem sezonowym. Sezonowe wahanie wydatków na tym rynku w ciągu minionych 10 lat prawie zawsze przekraczało, i to znacznie, średnią dla całego rynku IT. Wynika to stąd, że przez wiele lat wydatki na informatykę w sektorze publicznym były dokonywane na zasadzie konsumpcji rezerw budżetowych, co jak wiadomo zwykło się realizować w ostatnim kwartale każdego roku kalendarzowego.
Przeczytaj także:
E-administracja: główne przeszkody w rozwoju

1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl