Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw
2007-11-19 12:59
Przeczytaj także: Fundusze UE: pytania i odpowiedzi
Bez gwarancji na dotację
Opracowanie dokumentacji aplikacyjnej można wykonać we własnym zakresie, ale wymaga to czasu zespołu pracowników poświęconego na poznanie wszystkich wytycznych i aktów prawnych. Rzadko w firmie znajdują się specjaliści, którzy są w stanie przygotować analizy techniczne, ekonomiczne i środowiskowe do studium wykonalności. Powierzenie opracowania dokumentacji firmie konsultingowej pozwala zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Dzięki doświadczeniu w realizacji zleceń dla wielu przedsiębiorstw, znajomości przepisów regulujących przyznawanie pomocy, wytycznych dla programów oraz oczekiwań instytucji wdrażających programy, szanse na pozytywną ocenę wniosku są większe niż w przypadku samodzielnego opracowania wniosku.
Często szefowie firm wnioskujących o pomoc nie spodziewają się, że nawet po zleceniu prac profesjonalnym konsultantom, opracowanie wniosku wymaga zaangażowania ich samych oraz podległych im pracowników. W obu przypadkach - kiedy dokumentację opracowuje sam przedsiębiorca oraz w przypadku zlecenia jej opracowania firmie doradczej, w prace zaangażowani są pracownicy wnioskodawcy. Należy pamiętać, że żadna firma doradcza nie może zagwarantować stuprocentowej skuteczności. W procedurę konkursową wpisane jest ryzyko, że projekt danej firmy okaże się mniej wartościowy pod względem innowacyjności, wpływu na rozwój regionu, efektywności techniczno-ekonomicznej itp. Jednym słowem zdobędzie mniej punktów od konkurencyjnych przedsięwzięć zgłoszonych do konkursu.
Czy zatem warto sięgać po środki z funduszy unijnych? Mimo wspomnianych zagrożeń – tak. Dotacja pozwala zrealizować inwestycję szybciej, wykorzystać nowocześniejsze technologie, na które przy wykorzystaniu wkładu własnego przedsiębiorstwo nie mogłoby sobie pozwolić, stworzyć nowe miejsca pracy.
Autor: Katarzyna Lukoszek
oprac. : Fundusze Europejskie