Ergonomia stanowiska pracy w Polsce 2007
2007-11-22 01:47
Liczba osób zatrudniona w firmie/oddziale © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ergonomia stanowiska pracy 2009
Praca umysłowa, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy (wielogodzinny, kilkumiesięczny, kilkuletni) z komputerem wraz z niekorzystnymi czynnikami może powodować dolegliwości zdrowotne. Długotrwałe unieruchomienie organizmu obciąża kręgosłup i mięśnie pleców a także powoduje spowolnienie procesów fizjologicznych. Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej dotyczą ok. 35% pracowników.Raport pt. „Ergonomia stanowiska komputerowego” jest podsumowaniem drugiej edycji projektu „Ergotest” rozpoczętego we wrześniu 2006 roku. Celem badań jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy biurowe stanowiska pracy w Polsce są dostosowane do wymagań organizmu ludzkiego i zasad bezpieczeństwa pracy?
Ergonomia stanowisk pracy w Polsce
fot. mat. prasowe
Liczba osób zatrudniona w firmie/oddziale
Z badań wynika, iż zaledwie 2% stanowisk biurowych w Polsce to w pełni bezpieczne miejsca pracy (w zeszłym roku stanowisk takich było połowę mniej). 47% (w zeszłym roku 42%) spełnia wymogi ergonomii częściowo, a 51% (w zeszłym roku 57%) narusza je w sposób zdecydowany.
Zgodnie z przepisami stanowisko komputerowe powinno być wydzielone lub znajdować się w odległość co najmniej 80 cm od innego stanowiska. Jak pokazują wyniki badań stanowisk wydzielonych jest jedynie 24% (1994). Aż 27% (2284) przebadanych stanowisk, to pomieszczenia nie wydzielone o zbyt małej przestrzeni. Prawidłową przestrzeń zachowuje mniej niż połowa stanowisk.
fot. mat. prasowe
Ergonomia stanowiska a płeć respondenta
Zagrożenie utratą zdrowia wzrasta też w przypadku pracowników administracji państwowej i spółek skarbu państwa. Tam większości zasad ergonomii nie spełnia odpowiednio 56 i 54% stanowisk. Za to najlepszymi pracodawcami jesteśmy… sami dla siebie. W grupie tej odsetek niebezpiecznych stanowisk to „tylko” 44%. Nieźle wypadają też firmy zagraniczne (47%), nie najgorzej – firmy polskie (50%).
Czynnikiem różnicującym wyniki badań jest też wielkość firmy. Najlepiej jest w firmach małych (do 6 pracowników) oraz bardzo dużych (powyżej 50 zatrudnionych). Tam odsetek nieergonomicznych stanowisk spada poniżej 50%. W przypadku firm średnich sięga nawet 62%.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl