eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeWnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

2007-11-23 12:33

Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

Nowe inwestycje - poziom dofinansowania w województwach. © fot. mat. prasowe

Do uruchomienia pierwszych rund aplikacyjnych dla dotacji na nowe inwestycje pozostało kilka miesięcy. Warto wykorzystać ten czas na dobre przygotowanie. Nie chodzi tylko o formalne zebranie załączników, lecz przede wszystkim o merytoryczne opracowanie koncepcji inwestycji i jej cech szczególnych. Poniżej przedstawiamy kroki, które przedsiębiorca może przedsięwziąć już dziś, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dofinansowania.

Przeczytaj także: Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw

Źródłem dofinansowania inwestycji o wartości powyżej 8 mln zł będzie Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG), działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Mniejsze inwestycje będą wspierane w ramach regionalnych programów operacyjnych, gdzie dla poszczególnych województw obowiązywać będą indywidualne zasady udzielania wsparcia i oceny projektów. Poniżej skupimy się na PO IG, niemniej jednak generalne zasady dotyczące dopuszczalnych poziomów pomocy, czy też zasad przygotowania się do realizacji inwestycji będą analogiczne dla wszystkich typów projektów.

W zależności od wybranego programu wsparcia i działania różne będą kryteria oceny inwestycji. Przedsiębiorca wybierając projekty, na które będzie chciał pozyskać dofinansowanie powinien najpierw zweryfikować kryteria formalne, a następnie merytoryczne danego działania. Projekt musi spełniać kryteria formalne w 100 proc., inaczej jego wniosek w ogóle nie będzie rozpatrzony. Weryfikacja kryteriów merytorycznych pozwala na ocenę szans projektu i daje nadzieję na zajęcie zadowalającego miejsca na liście rankingowej, skutkującego otrzymaniem dotacji.

Poziomy dofinansowania

Ponieważ w Polsce we wszystkich województwach dostępna jest pomoc regionalna na nowe inwestycje, przedsiębiorca może dowolnie wybrać lokalizację swojego przedsięwzięcia. Należy jednak pamiętać, że każde województwo ma własny dopuszczalny poziom dofinansowania, którego zestawienie przedstawia zamieszczona w artykule tabela. Niniejsze poziomy podstawowe są zwiększane o 10 proc. dla średnich i o 20 proc. dla małych przedsiębiorstw.

W ramach PO IG wnioski mogą składać wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na wielkość oraz strukturę właścicielską. Wartość inwestycji powinna zamykać się w przedziale pomiędzy 8 a 160 mln zł. Przedmiotem inwestycji musi być wdrożenie innowacyjnej technologii, stosowanej na świecie nie dłużej niż 3 lata, prowadzącej do powstania nowego produktu lub usługi. Dodatkowo, po stronie przedsiębiorstwa leży obowiązek wykazania, że na produkty będące wynikiem inwestycji istnieje popyt, np. poprzez badania rynku. Etapem oceny formalnej będzie także weryfikacja sytuacji finansowej wnioskodawcy. Jeżeli do wniosku przedsiębiorca załączy umowę lub promesę kredytową kryterium będzie uznane za spełnione, jeśli nie - wnioskodawca będzie podlegał indywidualnej ocenie. Generalną zasadą, dla wszystkich programów i działań dofinansowujących nowe inwestycje przedsiębiorstw, jest zasada, że przed złożeniem wniosku (lub formularza prekwalifikacyjnego) i otrzymaniem potwierdzenia kwalifikowalności projektu nie wolno rozpocząć żadnych działań związanych z inwestycją. Dotyczy to zarówno rozpoczęcia prac budowlanych, jak i wyboru dostawców nabywanych środków trwałych.

Należy wiedzieć, iż najważniejszą kwestią będzie poziom innowacyjności. Dodatkowe punkty można zdobyć za wdrożenie technologii znanej na świecie w okresie krótszym niż 1 rok. To przedsiębiorca decyduje, w jaki sposób udowodni wiek technologii. Można wykorzystać w tym celu opinie niezależnych jednostek naukowych, dostępną dokumentację techniczną lub badawczą, czy przeprowadzoną analizę rynku światowego. Opracowując wniosek o dofinansowanie należy pamiętać, żeby wykazać formalną i techniczną zdolność do realizacji projektu. Oznacza to, że należy posiadać licencje, pozwolenia lub koncesje niezbędne do realizacji inwestycji. Korzystne z tego punktu widzenia może też być posiadanie pozwolenia na budowę, chociaż na etapie składania wniosku nie jest to dokument konieczny.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: