Zużycie energii: Polska przoduje w UE
2007-11-26 02:46
Przeczytaj także: Zużycie energii: budynki mieszkalne dominują
fot. mat. prasowe
Straty ciepła przez ściany a wymagana przepisami grubość izolacji.
Straty ciepła przez ściany a wymagana przepisami grubość izolacji.
Ściany i dachy, przez które niepotrzebnie ucieka zbyt dużo ciepła, to początek naszych kłopotów. W Polsce niestety zły stan istniejących budynków i niskie wymagania w stosunku do nowych powodują, że straty ciepła przez przegrody są jednymi z najwyższych w Europie. Wysokich strat w Polsce nie da się usprawiedliwić naszym klimatem, bo w zimnej Szwecji są one kilkukrotnie niższe. Polskie domy też mogłyby być równie energooszczędne, wystarczyłoby jedynie nieco zwiększyć grubość izolacji.
Modernizacja istniejącego budynku w połączeniu z poprawą jego standardu energetycznego kosztuje w przeliczeniu na m2 jego powierzchni od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Okres zwrotu wydatków na kompleksową termomodernizację budynku zależy od szeregu czynników. Kluczowe to:
- aktualny stan budynku - im gorszy jest początkowy poziom izolacyjności cieplnej, tym bardziej odczuwalny będzie efekt wykonania ocieplenia, a okres zwrotu kosztów inwestycji będzie krótszy.
- stan instalacji grzewczej - pełne wykorzystanie efektów ocieplenia ścian zależy od poprawnie działającej instalacji grzewczej.
- koszty jednostkowe energii - im droższym nośnikiem energii ogrzewamy budynek, tym szybciej zwrócą się koszty ocieplenia ścian.
- sposób użytkowania i utrzymania warunków komfortu cieplnego w budynku - oszczędność energii i redukcję kosztów odczują Ci, którzy rzeczywiście ogrzewali swoje mieszkania. W Polsce wciąż jeszcze, niestety, często zdarza się, że w okresie zimy wielu pomieszczeń w budynkach nie ogrzewa się w ogóle, lub ogrzewa się je do zbyt niskich temperatur. W takich przypadkach podstawowym efektem ocieplenia jest umożliwienie ludziom mieszkania w cieple i godnych warunkach po kosztach, które są w stanie udźwignąć.
Badanie „Polacy o oszczędzaniu energii” przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, w dniach 5 – 9 lipca 2007 r.
Do pobrania:
![Rośnie zapotrzebowanie na prąd [© Syda Productions - Fotolia.com] Rośnie zapotrzebowanie na prąd](https://s3.egospodarka.pl/grafika/prad/Rosnie-zapotrzebowanie-na-prad-d8i3B3.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl