Wcześniejsza emerytura dla kobiet sprawiedliwa wg 80% Polaków
2007-11-25 11:55
Przeczytaj także: Emerytury dla kobiet wg Polaków
Wśród robotników wykwalifikowanych, rolników, pracowników fizyczno-umysłowych, ale także wśród osób niepracujących i niezarejestrowanych przy tym jako bezrobotni więcej niż przeciętnie jest zwolenników niższego wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, natomiast wśród robotników niewykwalifikowanych – przede wszystkim dla mężczyzn.
Ci, którzy już są na emeryturze (a zwłaszcza tacy, którzy z chęcią pracowaliby dłużej, lecz zostali zmuszeni przez okoliczności do rezygnacji z czynnego życia zawodowego), również częściej niż ogół ankietowanych sprzeciwiają się obniżaniu wieku emerytalnego. Porównując dane z kilku lat można zaobserwować niewielkie, trudne do wyjaśnienia fluktuacje opinii. Być może jest to kwestia kampanii medialnych, zdolnych zmieniać nastawienia badanych w tej sprawie.
Jak na razie nie sprawdzają się jednak przypuszczenia, że z czasem będzie wzrastać świadomość negatywnych skutków wcześniejszego przechodzenia na emeryturę w nowym systemie emerytalnym. Być może dopiero rozpoczęcie wypłat świadczeń według nowych zasad uświadomi Polakom realne korzyści z dłuższego stażu pracy. Nadal, podobnie jak cztery lata temu, przeważa pogląd, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru między wcześniejszą i niższą lub późniejszą i wyższą emeryturą, choć zmniejszyła się liczba jego zwolenników (z 69 proc. do 58 proc.).
Co czwarty ankietowany (24 proc.) nadal uważa, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, nawet jeśli otrzymane przez nie świadczenia będą przez to niższe. Nieco przybyło (z 4 proc. do 8 proc.) osób sądzących, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w takim samym wieku jak mężczyźni, aby świadczenia otrzymywane przez obie te grupy były podobnej wysokości. Zwiększył się jednak również odsetek badanych niemających sprecyzowanej opinii w tej kwestii.
W naszym społeczeństwie nadal bardzo niewielu jest zwolenników podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i zrównania go z obecnym wiekiem emerytalnym mężczyzn. Większość uważa za sprawiedliwe obowiązujące rozwiązania w tej kwestii, natomiast tylko nielicznym trafiają do przekonania argumenty dotyczące wysokości przyszłych emerytur kobiet. Polacy w większości są też przeciwni podwyższaniu wieku emerytalnego w ogóle.
Autor: Aleksandra Dudzisz
1 2
oprac. : Senior.pl