Finansowanie pomostowe: kredyt czy zaliczka na realizację projektu?
2007-11-26 12:51
Przeczytaj także: Kredyt pomostowy z dotacją Banku Millennium
Procedura uzyskania kredytu
O kredyt na inwestycje dofinansowywane ze środków unijnych można również się ubiegać przed otrzymaniem dofinansowania. Usługę taką oferuje większość dużych banków: przykładowa procedura w przypadku ING Banku Śląskiego składa się z kilku etapów. Na początku klient składa wniosek o kredyt (z wymaganymi dokumentami, w tym wnioskiem o dofinansowanie, który będzie składał później do instytucji wdrażającej do konkretnego programu) w oddziale banku. Następnie dokumenty zostają poddane ocenie i w przepadku jej pozytywnego wyniku zostaje podpisana umowa o kredyt. Dopiero na tym etapie następuje złożenie wniosku o dofinansowanie w odpowiedniej instytucji wdrażającej.
Po złożeniu wniosku kredyt zostaje uruchomiony i może rozpocząć się realizacja projektu inwestycyjnego przez klienta. Ważne jest, że kredyt może być wykorzystywany przed przyznaniem dofinansowania przez instytucję wdrażającą. Jest to szczególnie istotne w nowym okresie programowania 2007 – 2013, gdzie istnieje możliwość otrzymania refundacji kosztów inwestycji, które zostały poniesione po 1 stycznia 2007 r. Warunek jest jeden – w momencie składania wniosku inwestycja nie może być zakończona, czyli całkowicie rozliczona. W przypadku przyznania dotacji kredyt zaciągnięty w ING jest traktowany na preferencyjnych warunkach – jako kredyt unijny. W przypadku zaś, jeśli dotacja nie zostanie przyznana, poniesione przez klienta koszty nie zostaną uznane jako kwalifikowane, a kredyt unijny uzyskuje status kredytu standardowego.
Po otrzymaniu zawiadomienia o przyznanie dotacji beneficjent musi podpisać umowę o dofinansowanie projektu z instytucją wdrażającą. W trakcie realizacji projektu beneficjent składa wnioski o płatności pośrednie (dotyczy dużych projektów), gdzie wypłata dotacji następuje w transzach przez instytucję wdrażającą - spłata kredytu pomostowego następuje więc w ratach. W przypadku mniejszych inwestycji wypłata dofinansowania następuje po złożeniu wniosku o płatność końcową – wypłatę dotacji (jednorazowo). Spłata kredytu pomostowego następuje jednorazowo po zakończeniu realizacji projektu. Klientowi banku pozostaje wtedy spłata kredytu finansującego wkład własny, a następuje ona zgodnie z określonym harmonogramem spłaty i może być rozbita na wieloletnie raty.
Korzystanie z finansowania pomostowego przy wielu projektach było po prostu niezbędne do ich realizacji. Możliwość prefinanansowania dotacji i współfinansowania inwestycji środkami pochodzącymi z kredytu jest coraz chętniej wykorzystywana nie tylko przez prywatne firmy, ale również przez podmioty państwowe i samorządowe. Warto więc rozważając inwestycję dowiedzieć się, czy istnieje możliwość uzyskania zaliczek na jej realizację lub kredytu bankowego specjalnie skonstruowanego pod specyficzne wymagania programów unijnych.
Autor: Kinga Korniejenko
oprac. : Fundusze Europejskie