Tydzień 31/2003 (28.07-03.08.2003)
2003-08-03 13:22
- Wielkość inwestycji venture capital w nowe technologie (głównie w branże informatyczne i w biotechnologie) spadła w ubiegłym roku o 29% do 5,3mld USD.
- Microsoft zwiększy zatrudnienie o 5tys. osób. Obecnie zatrudnia on ok. 50 tys. pracowników. Wydatki na badania i rozwój wzrosną o 8% do 6,9mld USD.
- ABB miał w II kwartale stratę w wysokości 55mln USD. Zadłużenie koncernu wzrosło z 8,0mld USD w końcu 2002 roku do 8,3mld USD w połowie 2003 roku.
- Produkcja irackiej ropy wzrosła do 1mln baryłek dziennie.
- W USA w dalszym ciągu utrzymuje się bezrobocie na najwyższym poziomie w ostatnich latach (6,4%).
- Bezrobocie w Chinach w czerwcu wzrosło o 0,2% do 4,2%.
- Strata netto Toshiby za kwartał zakończony w czerwcu wyniosła 307,5mln USD i była niemal dwukrotnie wyższa niż w 2002roku. Przychody firmy spadły o 6,2% i wyniosły 9,34mld USD.
- Amerykański indeks zaufania konsumentów spadł w lipcu do najniższego od czterech miesięcy poziomu 76,6 pkt.
- W rankingu światowych marek pierwsze miejsce zajmuje Coca-Cola wyceniana na ponad 70mld USD. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Microsoft IBM, General Electric, a z Europy tylko Nokia i Mercedes.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
W światowej gospodarce kluczową rolę odgrywają te osiągnięcia w dziedzinie rozwoju techniki i technologii, które mają szansę w istotnym stopniu zmienić dotychczasowy kierunek rozwoju jakiejś liczącej się branży lub mogą zdecydowanie przyspieszyć dotychczasowy kierunek jej rozwoju. Na tej swoistej nieciągłości rozwoju, w czasie przejścia od "starego" do "nowego" jedni wiele tracą, ale inni bardzo wiele zyskują. Ta świadomość jest powszechna w świecie biznesu.
Dzisiaj wyjątkowymi osiągnięciami mają szansę stać się technologie genetyczne i nanotechnologie. Wszystko wskazuje na to, że dalszy, dynamiczny rozwój tych dziedzin nieuchronnie zakończy się nową rewolucją technologiczną. Publikowane wyniki dotychczasowych programów badawczych w tym zakresie oraz pierwsze aplikacje wyników badań wskazują na to, że zasadnicze zmiany szykują się w bardzo wielu dziedzinach współczesnej gospodarki.
Na badania w tych dziedzinach wydawane są dzisiaj miliardy dolarów, a inwestorzy przewidują, a mówiąc precyzyjniej oczekują krociowych zysków!
Wszyscy zachwycają się wysokimi plonami nowych genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin, ich oryginalnymi walorami smakowymi i żywieniowymi, odpornością na zmiany klimatyczne oraz choroby roślinne. Podziwiane są własności hodowlane nowych odmian zwierząt. Jednak brak dzisiaj odpowiedzi na pytanie: jakie są słabe strony tej ludzkiej ingerencji na poziomie genów, jakie szkody mogą one wyrządzić ludziom.
Nanotechnologie stwarzają dziś nadzieje na niespotykane dotąd własności nowych materiałów elektronicznych i konstrukcyjnych, umożliwiają produkcję urządzeń powszechnego użytku o niespotykanych parametrach. Mówi się o niezwykłych możliwościach obliczeniowych nowej generacji układów elektronicznych, ale też mówi się o nowych materiałach o niezwykłej wytrzymałości. Jednak i w tym przypadku kwestie bezpieczeństwa wzbudzają dużo wątpliwości. Powstaje kolejne pytanie: jak te nowe materiały wpłyną na ekosystem?
Coraz częściej ukazują się raporty, które zwracają uwagę na nieznane jeszcze skutki wprowadzenia osiągnięć współczesnej nauki w nasze codzienne życie. Czy równolegle z wdrażaniem wyników najnowszych badań naukowych znajdą się środki, by zbadać konsekwencje tych wdrożeń?
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy