Nauka przez Internet coraz popularniejsza
2007-12-02 12:10
Przeczytaj także: Bezpłatne e-szkolenia
Nauka niekoniecznie w klasachUpowszechnienie komputerów oraz technik teleinformatycznych stało się bodźcem do rozwoju technik edukacyjnych alternatywnych wobec tradycyjnego systemu nauki. Początkowo obejmowały one wykorzystanie jedynie komputera oraz wyspecjalizowanego oprogramowania, wraz z rozwojem możliwości komputerów przyjmującego postać multimedialnych pakietów edukacyjnych (o bardzo znacznym zróżnicowaniu). Oprogramowanie takie miało jednak pewną skazę, wynikającą z samej natury - pozwalało na opanowanie jedynie ściśle określonego zakresu materiału, wykorzystującą wprawdzie nowoczesne techniki przekazu informacji, ale pozbawioną pierwiastka kontaktu z innymi uczniami czy nauczycielami, niezbędnymi do twórczego rozwoju umysłu. Prawdziwy przełom przyniosło jednak upowszechnienie technik teleinformatycznych, pozwalających na przeniesienie na platformy elektroniczne sprawdzonego w tradycyjnym systemie nauczania układu mistrz-uczeń.
Obecnie nauczanie na odległość z wykorzystaniem komputerów i Internetu pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Rozwiązania e-learningowe wspierają również proces nauczania realizowany według tradycyjnych zasad.
Sam termin "e-learning" odnosi się do stosowania w nauczaniu technologii teleinformatycznych w zakresie dużo szerszym niż w ramach tradycyjnego nauczania wspomaganego komputerowo czy nauczania i edukacji online (nauczanie tylko przez sieć internetową).
Współczesny e-learning łączy w sobie nauczanie na odległość oraz elastyczność czasową, bywa też łączony z tradycyjnym nauczaniem (jest to niejednokrotnie konieczny warunek uzyskania określonych uprawnień, dyplomów, stopni naukowych) w formie kursów mieszanych.
Dostęp do zautomatyzowanych narzędzi oraz materiałów dydaktycznych umożliwia specjalizowane oprogramowanie, w postaci platformy e-learningowej.
E-learning może również odnosić się do edukacyjnych stron internetowych, udostępniających np. scenariusze lekcji, arkusze ćwiczeniowe, czy interaktywne ćwiczenia dla dzieci. Pojęcie to jest również używane w biznesie w odniesieniu do szkoleń online, służacych podnoszeniu kwalifikacji pracowników bądź nabywaniu przez nich odpowiednich uprawnień.
Nauczanie na odległość charakteryzuje się wieloma zaletami, również ekonomicznymi. E-learning umożliwia wyeliminowanie kosztów związanych z prowadzeniem szkoleń w sposób tradycyjny, tym samym znikają z budżetu takie pozycje jak: honorarium trenera, wynajem ośrodka szkoleniowego, transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne. Pozwala także na oszczędność czasu (osoby szkolą się w czasie, który jest dla nich najwygodniejszy, nie tracą czasu na dojazdy).
Metody e-learningu pozwalają na bieżący monitoring wyników nauczania oraz stałe doskonalenie programu szkoleniowego. Każdy program szkoleniowy może być modyfikowany wraz z możliwościami uczestników czy wymaganiami stawianymi przez rynek.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl