eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeNauka przez Internet coraz popularniejsza

Nauka przez Internet coraz popularniejsza

2007-12-02 12:10

Przeczytaj także: Bezpłatne e-szkolenia


e-studia

Coraz więcej tradycyjnych szkół wyższych, jak również młodszych szkół wyższych online, oferuje przez internet wybrane programy dyplomowe na wielu poziomach i w wielu dziedzinach. Zazwyczaj studenci zobowiązani są do uczęszczania na zajęcia, jednak wiele kursów jest udostępnianych wyłącznie online. Ponadto, coraz częściej uczelnie oferują studentom wsparcie online np. w formie informacji i rejestracji w sieci, e-doradztwa, sprzedaży podręczników przez internet, stron samorządów czy gazet studenckich online.

Nauka za pomocą Internetu daje szansę na zdobycie wszechstronnej wiedzy w dogodnych godzinach nauki, ale również zasadniczo ogranicza koszty nauki związane m.in. z dojazdami, wynajmowaniem stancji lub pokoju i wyżywieniem. Co więcej e-student nie musi tracić swojego czasu z powodu dojazdów, odwołanych zajęć lub tzw. „okienek” w planie zajęć. Studenci i kursanci sami dostosowują tempo nauki do swoich możliwości, poziomu percepcji oraz posiadanego czasu.

Proces przyswajania wiedzy za pośrednictwem Internetu jest niezależny od tempa pracy grupy i wykładowcy, a jednym ograniczeniem jest terminarz sesji egzaminacyjnej. Dodatkowo naukę można prowadzić praktycznie z dowolnego miejsca. Wystarczy tylko posiadać komputer i mieć dostęp do Internetu, a uzyskuje się informacje praktycznie o wszystkich aspektach związanych z nauką - począwszy od zdobytych ocen, terminach czy też zasadach płatności, a na materiałach dydaktycznych, komunikacji z firmą szkoleniową lub uczelnią i wykładowcami skończywszy. Dzięki możliwościom jakie daje nam nowoczesna technologia, nauka za pomocą Internetu stanowi idealną drogę do wielostronnego rozwoju. Obcując cały czas z komputerem studenci uczą się nie tylko jego doskonałej obsługi, ale również wielu praktycznych umiejętności, polegających na wyszukaniu, uporządkowaniu i wykorzystaniu informacji pochodzących z różnych źródeł.

Na e-uczelniach nie ma egzaminów wstępnych, nie ma też limitów przyjęć. Kandydat na e-studia musi przedłożyć świadectwo maturalne i złożyć wszystkie wymagane przez Uczelnię dokumenty. Na ich podstawie Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzję o przyjęciu na studia.

E-studia funkcjonalnie są najbardziej zbliżone formie studiów zaocznych, gdzie obowiązuje głównie tryb zjazdów uzupełnianych samokształceniem. Główną różnicą między tymi systemami studiów jest to, że w przypadku e-nauki, student zamiast uczestnictwa w zjazdach, ma możliwość częstego kontaktu z wykładowcą oraz z pozostałymi studentami poprzez Internet.

Wykłady i informacje dla studentów udostępnianie są w Internecie lub przekazywane na nośnikach danych (płyty CD, DVD, dyskietki). Materiały dydaktyczne zawierają wiadomości objęte programem nauczania lub uczelnianym katalogiem kursów. Mają one formę wykładów tekstowych z elementami grafiki i prezentacji multimedialnych. Do wykładów bywa dołączany zestaw ćwiczeń i testów kontrolnych, pozwalających na sprawdzenie stopnia opanowania wiedzy.

e-sesja

Sprawdzanie wiedzy w e-uczelni odbywa się dwojako. Podczas sesji egzaminacyjnej, która odbywa się raz w semestrze, e-student przystępuje do złożenia tradycyjnych egzaminów końcowych. Egzaminy te przeprowadzane są po zakończeniu wykładów w formie pisemnej bądź ustnej. Uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich egzaminów końcowych jest równoznaczne z otrzymaniem promocji na następny semestr. Nieprzystąpienie do egzaminu końcowego lub uzyskanie negatywnej oceny z egzaminu wiąże się z koniecznością ponownego jego zdawania w sesji egzaminacyjnej poprawkowej.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: