eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetŚwiąteczne prezenty: robaki i trojany

Świąteczne prezenty: robaki i trojany

2007-12-10 02:34

Świąteczne "prezenty" cyfrowe, takie jak robaki i konie trojańskie, skutecznie mogą zepsuć odświętny klimat. Co roku pojawia się nowe zagrożenie wykorzystujące świąteczne nastroje użytkowników Internetu - zazwyczaj bazuje ono na zdobyczach socjotechniki - ostrzega Symantec. W zeszłym roku podczas świąt sporo osób otrzymało wiadomość e-mail zawierającą plik o nazwie greetingcard.exe. Pod postacią pliku z kartką świąteczną krył się koń trojański Mixor.Q, który instalował szkodliwe oprogramowanie w komputerach użytkowników.

Przeczytaj także: Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing

Natomiast w 2004 roku święta były zdominowane przez robaka o nazwie W32.Erkez.D@mm. Jego twórcy zadbali, aby dotarł do użytkowników różnych narodowości – przetłumaczyli tytuł i treść wiadomości na wiele języków (np. Joyeux Noel!, Buon Natale!, Merry Christmas!, Feliz Navidad!), co poszerzyło destrukcyjny zasięg kodu.

Oprócz zagrożeń, które wykorzystują nieuwagę i świąteczne nastroje użytkowników, są też takie, które próbują wyrządzić szkody w samo Święto Bożego Narodzenia. Wirus W32.Kris, który po raz pierwszy pojawił się w 1999 roku, został wyposażony w wyzwalacz powodujący wyczyszczenie zawartości dysku twardego i systemu BIOS w dniu 25 grudnia każdego roku.

Inne problemy dotyczące bezpieczeństwa podczas świąt

Jako że święta to czas wręczania prezentów, niektórzy zostaną szczęśliwymi posiadaczami nowych komputerów. Wiele osób zechce zapewne od razu uruchomić swoje nowe zabawki i podłączyć je do Internetu. Jak podkreślają eksperci z firmy Symantec nie można jednak zapomnieć o podstawowych środkach ostrożności. Przed pierwszym podłączeniem komputera do Internetu trzeba koniecznie sprawdzić, czy zapora ogniowa jest włączona. W przeciwnym razie nowy komputer wciągu kilku sekund przestanie być bezpieczny. W systemach XP z dodatkiem SP2, Vista i Mac OS X zapora ogniowa jest domyślnie włączona, ale zdaniem firmy Microsoft – część producentów może zmieniać fabryczne ustawienia zabezpieczeń (w przeciwieństwie do dostawców systemów operacyjnych Windows).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: