Inflacja XI 2007
2007-12-14 00:45
W listopadzie 2007 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7% - podał Główny Urząd Statystyczny. W okresie styczeń - listopad br. ich wzrost był wyższy niż przed rokiem (3,7%, wobec 1,6%). Większa niż przed miesiącem była dynamika cen konsumpcyjnych w skali roku (3,6% wobec 3,0%).
Przeczytaj także: Inflacja X 2007
Ceny żywności wzrosły w listopadzie br. o 1,6%, w tym najbardziej podrożały warzywa (o 10,0%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za ryż (o 3,4%). Wyższe były ceny tłuszczów zwierzęcych (o 2,9%), w tym masła - o 3,3%. Artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” podrożały o 2,5%, w tym sery - o 3,0%. Podniesiono ceny mąki (o 2,3%), tłuszczów roślinnych (o 2,2%) i przetworów makaronowych (o 1,8%). Wzrosły ceny drobiu (o 0,7%), a także pieczywa (o 0,6%). Droższe były ryby, cukier oraz mięso wołowe (po 0,4%). Potaniało natomiast mięso wieprzowe (o 1,8%). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,5%, w tym soków - o 1,4%, a kawy i herbaty - po 0,6%. Tańsze niż w październiku br. były wody mineralne lub źródlane (o 0,5%). Za wyroby tytoniowe płacono o 0,4% więcej niż w poprzednim miesiącu, natomiast ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie zanotowanym w październiku br.W listopadzie br. ceny odzieży podwyższono o 0,2%, a obuwia - o 0,1%.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,3%. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,1%, w tym za najem mieszkania należało zapłacić o 0,6% więcej niż przed miesiącem. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,3%) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1%). Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,6%, w tym gaz ciekły - o 1,9%, opał - o 1,7%, a centralne ogrzewanie - o 0,3%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2%. Droższe niż przed miesiącem były meble i elementy meblarskie (o 0,4%), środki do prania i czyszczenia oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,3%). Nieco tańszy niż w październiku br. był sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,1%).
Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono w listopadzie br. o 0,1%. Wzrosły ceny usług stomatologicznych (o 0,4%). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili również za usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,3%). Ceny artykułów farmaceutycznych pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem.
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w październiku br. o 1,3%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 2,5%. Podwyższono ceny usług transportowych (o 0,1%), w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,2%. Nieznacznie tańsze były samochody osobowe (o 0,1%).
Opłaty związane z łącznością, zarówno za usługi pocztowe jak i telekomunikacyjne, utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w październiku br. Niższe były ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,2%).
Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się przeciętnie o 0,1%. Tańsza była turystyka zorganizowana (o 1,5%), w tym za granicą - o 2,9%. Potaniał również sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 1,2%). Podrożały natomiast gazety i czasopisma (o 2,3%), usługi w zakresie rekreacji i sportu (o 0,2%) oraz bilety do kin, teatrów i na koncerty (o 0,1%).
Opłaty dotyczące edukacji wzrosły w listopadzie br. o 0,1%, w tym opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu - o 0,3%.
Ceny w zakresie restauracji i hoteli były wyższe niż w październiku br. o 0,6%.
Spośród innych towarów i usług, podwyższono opłaty w zakresie opieki społecznej (o 0,7%). Wzrosły ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,3%). Nieznacznie tańsze były wyroby kosmetyczne i perfumeryjne oraz środki do higieny osobistej (po 0,1%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl