Rynek oprogramowania dla MŚP 2006
2007-12-20 11:59
Wartość rynku oprogramowania dla MŚP w Polsce 2001-2010 (mln zł) © fot. mat. prasowe
W 2006 r. rynek oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ponownie wzrósł - wynika z badań DiS. Jego wartość wynikająca z funkcjonowania ponad 210 firm producentów oprogramowania zwiększyła się zarówno w sektorze małych, jak i średnich przedsiębiorstw. Wzrosty te dla sektora MŚP ogółem oznaczały w 2006 r. dynamikę złotówkową równą 14,6%.
Przeczytaj także: Rynek oprogramowania dla MŚP 2004
Kolejny rok umacniania się złotówki na rynkach międzynarodowych spowodował w 2006 r., że dynamika rynku oprogramowania dla MŚP była jeszcze wyższa w dolarach i euro - w obu przypadkach przekraczając 20 procent. Według analiz DiS lata następne, do 2010 r., wydają się zapowiadać szybszy niż w 2006 r. wzrost rynku oprogramowania dla MŚP.Sukces ma wiele... przyczyn
Jest wiele przyczyn wzrostu rynku oprogramowania dla MŚP, choć najważniejsze wydają się obecnie dwie z nich. Pierwsza to umacnianie się koniunktury gospodarczej wynikające z wyrównywania potencjałów Polska-UE. Polska jest największym krajem grupy państw nowej Unii (UE-12). Nawiązywanie kontaktów z partnerami w regionie, a także z krajami należącymi do tzw. starej Unii (UE-15), wymusza potrzebę inwestowania w systemy pozwalające na wymianę danych księgowych, informacji logistycznych, ujednolicanie systemów zamówień, produkcji czy marketingu.
W celu sprostania nowym zadaniom firmy informatyczne inwestują nie tylko w rozwój funkcji operacyjnych swojego oprogramowania, lecz starają się czynić swoje produkty coraz bardziej dostępnymi niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik, jak również niezależnie od języka, którym się posługuje. Część tych zmian dopuszczają dopiero techniki internetowe. Wielu krajowych producentów tworzy też oprogramowanie pozwalające na posługiwanie się interfejsem wielojęzycznym. Co istotne, wielojęzyczność, do niedawna domena tylko firm zagranicznych, staje się obecnie niemal obowiązkowa dla producentów rodzimych.
Drugą ważną przyczyną rozwoju informatyki w sektorze MŚP jest uruchamianie coraz większej ilości środków z dotacji unijnych. Na lata 2007-2013 zakłada się w ramach tzw. Narodowej Strategii Spójności rozdysponowanie środków UE na poziomie 67,3 mld euro. Wydatki w ramach tej strategii, wraz z wkładem własnym beneficjentów prawdopodobnie osiągną więc ok. 100 mld euro. Ze środków pochodzących z UE aż 12,3% (8,3 mld euro) ma być przeznaczone na program operacyjny Innowacyjna Gospodarka, z którego ostrożnie oceniając, co najmniej 10% będzie wydane na informatyzację, w większości właśnie w sektorze MŚP. Oznacza to zwiększenie tego obszaru zastosowań informatyki o kilkaset milionów złotych rocznie.
Przeczytaj także:
Bibby MSP Index: jak pandemia wpłynęła na rozwój firm?
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl