Rynek nieruchomości logistycznych XI 2007
2007-12-31 11:25
Popyt na magazyny wg miast © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe w Polsce IV-VI 2007
fot. mat. prasowe
Popyt na magazyny wg miast
Jak wynika z raportu Moskwa odnotowała najwyższy popyt na magazyny na poziomie 1 miliona m², o ponad 400 tys. większy niż rok temu. Według analityków duży wzrost odnotowała również Warszawa. Rok temu popyt wynosił 200 tys m², w tym roku zbliża się do 350 tys m².
Według autorów raportu największym przegranym są duże miasta niemieckie, z których popyt, ze względu na mniejsze ceny gruntów przeniósł się do bardziej regionalnych lokalizacji przy głównych drogach szybkiego ruchu. Szacuje się, że podobnie sytuacja ma się w Holandii gdzie popyt koncentruje się coraz częściej na południu przy Venlo, Tilburugu i Breda, przy znikomym wzroście w Amsterdamie i Rotterdamie.
Jak wskazuje raport podaż wysokiej jakości nowoczesnych magazynów w całej Europie nadal jest znikoma, a dostępna jeszcze na rynku przestrzeń magazynowa jest coraz częściej przestarzała. Autorzy raportu wnioskują, że popyt w trzecim kwartale 2007 roku osłabł ze względu na bardzo silny popyt w drugim kwartale i nie jest wskaźnikiem zmiany ogólnego trendu wzrostowego.
fot. mat. prasowe
Popyt w strefie Euro
Raport firmy Goodman wskazuje również na zwiększającą się aktywność portów morskich. Antwerpia zanotowała wzrost obsługiwanych kontenerów o 16% w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2007 roku, Rotterdam i Hamburg o 14%.
Jak wynika z analizy finansowej raportu do drugiego kwartału 2007 roku aktywność ekonomiczna w strefie Euro wykazywała trend wzrostowy – 2,5 % w porównaniu z 2006 rokiem. Wzrost spowolnił w porównaniu z końcem roku 2006 głównie ze względu na zamęt na rynku kredytowym. Prognozuje się, że zwiększające się koszty pożyczek powinny spowolnić globalną ekonomię w 2008 roku. Stopy procentowe już wzrosły na rozwiniętych i wschodzących rynkach aby schłodzić wewnętrzną aktywność ekonomiczną.
Roczne dochody z portfolio przemysłowego są szacowane na około 6% w przeciągu najbliższych 5 lat. Najwyższy dochód całkowity powinien kształtować się na poziomie 6-7% we Włoszech, Irlandii, Hiszpanii i Holandii. Dwa największe rynki Europy Francja i Niemcy odnotują 5-6% rocznie.
Do pobrania: (w jęz. ang.)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl