Tydzień 51/2007 (17-23.12.2007)
2007-12-22 22:55
Przeczytaj także: Tydzień 50/2007 (10-16.12.2007)
- Deficyt na rachunku obrotów bieżących USA w III kwartale 2007 r. spadł do 178,5 mld USD. W II kwartale po korekcie deficyt na rachunku obrotów bieżących USA wyniósł 188,9 mld USD.
- Chiński juan od 2000 r. stracił ok. 25% wartości w stosunku do euro, ale zyskał ok. 10% w stosunku do amerykańskiego dolara.
- Liczona rok do roku inflacja w USA w listopadzie wyniosła już 4,3%.
- USA zaakceptowały istnienie naukowych dowodów na globalne ocieplenie i potwierdziły niebezpieczeństwo zagrożenia planety, jeśli nie zostaną przedsięwzięte odpowiednie kroki. Jeszcze pół roku temu takie stanowisko było nie do usłyszenia od władz USA. Mimo to osiągnięcie w ciągu 2 najbliższych lat nowego porozumienia (zastępującego protokół z Kioto) będzie bardzo trudne. Aktualnie Biały Dom także nie akceptuje unijnych koncepcji radykalnego obniżenia emisji do 2020 roku. Na główne kraje (po USA) które emitują najwięcej CO2 wyrastają Chiny i Indie, które w dziedzinie działań proekologicznych nie wykazują zbyt dużego zainteresowania.
- Odbyła się seria spotkań amerykańsko-chińskich pod wspólną nazwą "Strategiczny Dialog Ekonomiczny" (ang. Strategic Economic Dialogue), w których uczestniczyły delegacje obu krajów pod kierownictwem ministrów handlu. To kolejna próba wyjścia z kryzysu spowodowanego amerykańskim deficytem w handlu z Chinami, oraz bezpieczeństwem produkowanych przez Chiny produktów żywnościowych oraz innych towarów. Stany Zjednoczone starają się narzucić chińskim eksporterom swoje standardy i domagają się uprawnień do ich egzekwowania. W opinii ekspertów są to kolejne rozmowy "pomiędzy jedynym supermocarstwem świata i jedynym jego potencjalnym konkurentem".
- Podpisano porozumienie pomiędzy Rosją, Kazachstanem i Turkmenistanem o nowym gazociągu dookoła Morza Kaspijskiego. Rurociąg powstanie do końca 2010 r. i będzie początkowo transportować do 20 mld m³ gazu. Utrzyma się monopol Gazpromu na handel tym surowcem, zablokowana zostanie koncepcja budowy gazociągu Nabucco (popieranego przez USA) i wejdzie w życie rosyjska koncepcja rurociągu South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii z odgałęzieniami do Austrii i Włoch.
- Rosjanie remontują rurociąg, którym za dwa lata będzie płynąć ropa z Iraku do Syrię. Po remoncie ropociągiem popłynie 12,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Rurociąg zamknięto w 2003 r., po inwazji USA na Irak. Syria jest zainteresowana importem ropy naftowej z Iraku, bo ma coraz mniej surowca z własnych źródeł. Syria chce zbudować wspólnie z Wenezuelą, Iranem i Malezją rafinerię do przerobu irackiej ropy.
- Chiny wchodzą na światowy rynek samolotów pasażerskich. Odrzutowiec ARJ- 21 będzie mógł zabrać na pokład około 90 pasażerów i ma zasięg do 3,7 tys. km. Jest to konstrukcja chińska (projekt firmy AVIC ). To konkurent Boeinga i Bombardiera. Samolot może przejąć do 60% chińskiego rynku na tego typu samoloty. Produkcja jast przewidziana na 2009 rok. Firma ma juz zamówienia na 171 maszyn tego typu. W ciągu 20 lat chińscy przewoźnicy będą potrzebowali 900 tej klasy samolotów do obsługi połączeń regionalnych.
- Rosyjski Gazprom kontroluje 20 proc. światowych dostaw gazu (i jedną czwartą europejskiego zużycia). Gazprom zamierza w 2008 roku zainwestować w Boliwii ok. 2 mld USD w eksploatację złóż gazu. Boliwia posiada duże złoża gazu, ustępujące w Ameryce łacińskiej tylko tym, które znajdują się w Wenezueli.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
GLOBALNE OCIEPLENIE I CHIŃSKA EKSPANSJA NA RYNKACH INWESTYCYJNYCH
1. Konferencja klimatyczna na Bali zakończyła się i delegacjom 190 państw udało się przełamać impas w negocjacjach i przyjąć tzw. mapę drogową negocjacji ws. nowego układu, który o 2012 roku będzie następcą protokołu z Kioto. Przyczyniło się do tego kompromisowe stanowisko delegacji Stanów Zjednoczonych, która zgodziła się na przyjęcie dokumentu, określającego dalsze działania w sprawach ochrony klimatu naszego globu. Jak każdy kompromis i ten nie zadowolił nikogo, a eksperci skrytykowali go wskazując, że nie ma w nim żadnych konkretów, a więc zobowiązań państw rozwiniętych w kwestii ograniczania emisji do atmosfery szkodliwych gazów, powodujących groźne ocieplanie klimatu. Nowy dokument zastępujący protokół z Kioto będzie przyjęty w 2009 roku. Niestety nie ustalono żadnych ograniczeń do tego czasu emisji gazów do atmosfery. Nie przyjęto też m.in. propozycji państw Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez najbogatsze państwa do 2020 r. (sprzeciw USA, które emituja do atmosfery 22% światowej emisji dwutlenku węgla).
2. Aktywność chińska na światowych rynkach finansowych dynamicznie wzrasta. Według komunikatów rządowych zarejestrowano wydatki chińskie na przejęcia zagranicznych firm w wysokości 29 mld USD (podczas gdy w Chinach w tym samym okresie zainwestowano tylko 21,5 mld USD), chociaż nie są to wydatki całoroczne i na pewno do końca 2007 roku znacznie one wzrosną. Na ten problem zwrócyły uwagę dwie transakcje: zainwestowanie przez chińczyków 5 mld USD w Morgan Stanley i 5,6 mld USD w południowo-afrykański bank Standard Bank Group). Do tego należy dodać informację, że amerykański gigant Citigroup zgodził sie na wymianę inwestychi wartych 1 mld USD z chińskim Cetic Securities. Należy liczyć się z tym, że chińskie inwestycje w świecie będą rosły za przyczyną China Investment Corp (CIC), który jest narodowym funduszem inwestycyjnym, który dysponuje znaczną częścią chińskich rezerw (ok. 200 mld USD). A możliwości chińskie w tym zakresie sa olbrzymie, bo nieustannie wzrasta ich nadwyżka handlowa z resztą świata (obecne ich rezerwy dewizowe sa szacowane na ok. 1,4 bln USD)
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy