Koniunktura gospodarcza XII 2007
2007-12-31 00:33
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2007
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nadal pozytywnie, choć mniej optymistycznie niż w listopadzie br. i w grudniu ubiegłego roku. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, choć nadal korzystnymi ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej.W grudniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest mniej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Wpływ na to mają pozytywne, ale ostrożniejsze oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży. Zarówno bieżąca jak i prognozowana na najbliższe miesiące sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest niezadowalająca.
We wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury w grudniu są pozytywne. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach najlepsze opinie, choć nieco mniej optymistyczne niż w listopadzie, zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Najmniej korzystnie, gorzej niż przed miesiącem i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji edukacja.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W grudniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany nieco mniej optymistycznie niż w listopadzie (plus 19 wobec plus 20 przed miesiącem). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 10% (w listopadzie odpowiednio 30% i 10%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżącego portfela zamówień, ale wolniejszy niż sygnalizowano w ubiegłym miesiącu. Dotyczy to krajowego portfela zamówień, natomiast zagraniczny portfel zamówień może ulec niewielkiemu ograniczeniu. Na najbliższe trzy miesiące prognozuje się rozszerzenie portfela zamówień w skali zbliżonej do przewidywań sprzed miesiąca. Bieżąca produkcja rośnie wolniej niż w listopadzie. Odpowiednie prognozy są nieco ostrożniejsze od formułowanych w listopadzie, ale nadal korzystne. Stan zapasów wyrobów gotowych jest zbliżony do poziomu uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo mniejszych niż przed miesiącem trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, zdolność przedsiębiorców do regulowania swoich zobowiązań finansowych nieznacznie pogorszyła się. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są pozytywne, ale mniej optymistyczne niż przewidywano w listopadzie. Wzrost zatrudnienia może być nieco niższy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywań z poprzedniego miesiąca.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają przedsiębiorcy prowadzący działalność we wszystkich działach przetwórstwa przemysłowego, poza producentami z działu odzież i wyroby futrzarskie (minus 4 – spadek o 9 punktów). W grudniu najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 28 – wzrost o 4 punkty), wyrobów chemicznych (plus 28 – wzrost o 2 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 27 – spadek o 8 punktów), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 24 – spadek o 7 punktów), pozostałego sprzętu transportowego (plus 24 – wzrost o 1 punkt), mebli (plus 24 – spadek o 6 punktów), maszyn i urządzeń (plus 22 – spadek o 2 punkty) oraz prowadzący działalność wydawniczą; poligraficzną i reprodukcję zapisanych nośników informacji (plus 24 – spadek o 6 punktów).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl