Koniunktura gospodarcza XII 2007
2007-12-31 00:33
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2007
4. Usługi
Od początku 2005 r. utrzymują się bardzo korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe. W grudniu są one nieco ostrożniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 57 wobec plus 61 w listopadzie). Poprawę koniunktury odnotowuje 58% firm (w listopadzie 61%), 1% badanych jednostek sygnalizuje pogorszenie swojej sytuacji (przed miesiącem nie było takich notowań). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na niewielkie pogorszenie ocen koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem oceny przyszłego popytu oraz sprzedaży, a w konsekwencji i przyszłej sytuacji finansowej. Odnotowuje się wzrost bieżącego popytu oraz sprzedaży na poziomie z listopada. W konsekwencji aktualna sytuacja finansowa jest również oceniana bardzo korzystnie. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Nadal przewidywany jest wzrost zatrudnienia.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej kształtuje się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w poprzednim miesiącu (plus 16 wobec plus 17 w listopadzie). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie – 7% (w listopadzie odpowiednio 23% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i prognozowanego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie się wzrostu zatrudnienia na poziomie prognozowanym przed miesiącem. Sygnalizowany jest też wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług.
Od sierpnia bieżącego roku nieznacznie pogarszają się, mimo to wciąż pozytywne, oceny koniunktury w sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność. W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 16 (w listopadzie plus 17). Poprawę koniunktury odnotowuje 26% badanych firm, a jej pogorszenie – 10% (w listopadzie odpowiednio 26% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejsze niż w listopadzie tempo wzrostu bieżącego popytu oraz sprzedaży, a w konsekwencji i sytuacji finansowej. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach zarówno popyt na tego typu usługi jak i ich sprzedaż będą rosnąć. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa będzie się poprawiać, choć wolniej niż przewidywano w listopadzie. Dyrektorzy jednostek planują dalszy wzrost zatrudnienia na poziomie zbliżonym do prognoz sprzed miesiąca. Sygnalizują spadek bieżących cen usług. W najbliższych miesiącach mogą one nieznacznie wzrosnąć.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji hotele i restauracje kształtuje się na poziomie plus 7 (w listopadzie plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie – 14% (w listopadzie odpowiednio 23% i 12%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu są optymistyczne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się wzrost bieżącej i – niewielki – przyszłej sprzedaży. Sytuacja finansowa oceniana jest optymistycznie, choć ostrożniej niż w listopadzie. W najbliższych miesiącach przewidywane jest niewielkie pogorszenie sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw usługowych. Dyrektorzy firm sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen. W tej grupie jednostek przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy niż prognozowano przed miesiącem.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl