Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008
2008-01-09 11:24
Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
Przyczyny stabilizacji i spadków cen
fot. mat. prasowe
Dynamika zmian cen mieszkań na rynku wtórnym, styczeń 2007 – grudzień 2007. Źródło: „Rap
Tendencje na rynku
Mieszkania nie sprzedają się na pniu, chyba że cena jest niższa od rynkowej, a mieszkanie nie odbiega standardem od normy (nie wymaga wymiany wszystkiego i przysłowiowego zrywania podłogi i ścian).
W 2007 wbrew dotychczasowym doświadczeniom to nie kawalerki ani nawet mieszkania 2-pokojowe zyskały najwięcej na wartości. Co więcej w IV kwartale to właśnie kawalerki potaniały najbardziej. Najbardziej wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań 4 pokojowych, średnio o 13,6% (średnia dla wszystkich miast). O 12% wzrosła także średnia cena mieszkań 3 pokojowych. Kawalerki i 2 pokoje zyskały nieco ponad połowę wartości wzrostów cen mieszkań dużych w ciągu całego 2007 roku. Czym można wytłumaczyć takie zjawisko? Kupujący, którzy zostali wyeliminowani z rynku przez wysokie ceny to przede wszystkim osoby młode, rozpoczynające pracę zawodową, o nie najwyższej zdolności kredytowej a także osoby o niskich zarobkach. Grupa ta była naturalnie zainteresowana kupnem mieszkań małych, o możliwie niskiej cenie całkowitej. Jeśli musiała zrezygnować z zakupu mieszkania popyt na takie nieruchomości zmalał. Nie powinno to jednak być zjawisko długotrwałe.
Z drugiej strony osoby, które mają możliwości finansowe, a zazwyczaj także kapitał w postaci małego mieszkania mogą sobie pozwolić na zakup 3, 4 lub 5 pokoi i w ten sposób zwiększając popyt wpływają na wzrost średnich cen takich nieruchomości.
Wydarzenia, które wpływały na rynek nieruchomości w 2007 roku
- Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych,
- Kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA i Wielkiej Brytanii,
- Wzrost cen materiałów budowlanych,
- Rosnący problem niedoboru siły roboczej i wzrost kosztów zatrudnienia w budownictwie,
- Przyznanie Polsce i Ukrainie praw do organizacji Euro 2012,
- Wzrost w porównaniu z 2006 rokiem liczby mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby pozwoleń na budowę zarówno w przypadku budownictwa jednorodzinnego jak i wielorodzinnego,
- Uchwalenie definicji budownictwa społecznego, co pozwoli na utrzymanie dotychczasowej 7% stawki VAT na nowe mieszkania do powierzchni 150 metrów kwadratowych i domy do 300 metrów powierzchni użytkowej (kupione od deweloperów). Przy samodzielnej budowie możliwy będzie zwrot różnicy pomiędzy 7 a 22% VAT-em na wybrane materiały budowlane,
- Wybory parlamentarne, zmiana rządu i fakt iż na zmiany w prawie budowlanym będziemy czekać co najmniej kolejny rok.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl