Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008
2008-01-09 11:24
Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
DZIAŁKI BUDOWLANE – PODSUMOWANIE ROKU 2007
W ciągu roku w serwisie www.szybko.pl pojawiło się 8270 ofert sprzedaży działek budowlanych o powierzchni do 5 tys. metrów kwadratowych. Zdecydowana intensyfikacja aktywności sprzedających i kupujących jest widoczna od III kwartału 2007. W ciągu III i IV kwartału w serwisie pojawiło się 5 razy więcej ofert niż w pierwszym półroczu, a średni czas sprzedaży działki skrócił się czterokrotnie. Działo się tak pomimo galopujących cen, co świadczy o ogromnym popycie na ziemię pod inwestycje budowlane.
Dane prezentujące ceny minimalne i maksymalne (dla działek budowlanych do 5 tys. metrów powierzchni, zamieszczonych w szybko.pl) w poszczególnych kwartałach unaoczniają kilkusetprocentowe wzrosty, które nastąpiły w ciągu roku. Najwyższe ceny minimalne i maksymalne uzyskują grunty na terenie Warszawy i także w przypadku stolicy nastąpił najwyższy, bo aż siedmiokrotny wzrost ceny minimalnej, po której można kupić działkę budowlaną. Co więcej na początku roku można było znaleźć w Warszawie działkę w cenie porównywalnej do krakowskiej czy wrocławskiej. Teraz jest to już niemożliwe, a ceny minimalne w stolicy są ponad 4 razy wyższe niż w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie. Tak wysoka dynamika wzrostu cen oraz poziom kilkukrotnie wyższy niż na terenie kraju świadczą zarówno o bardzo dużym popycie na działki jak i nieporównywalnie wysokich możliwościach finansowych kupujących.
fot. mat. prasowe
Przykładowe ceny działek w 2007.
Przykładowe ceny działek w 2007.
Jeśli chodzi o ceny maksymalne w poszczególnych miastach to w Krakowie w ciągu roku wzrosły one o 235%, we Wrocławiu o 200%, a w Poznaniu o 155%.
W ostatnim kwartale 2007 roku wszędzie poza Poznaniem nastąpiły spadki cen minimalnych, maksymalnych bądź średnich, co pozwala postawić tezę iż także ceny ziemi osiągnęły poziom, przy którym podaż zrównoważyła się z popytem. Jeśli w wyniku zmian prawnych podaż zostanie zwiększona można spodziewać się spadków cen.
KOSZTY WYNAJMU W 2007 - MIESZKANIA
Rok 2007 na rynku wynajmu mieszkań zaznaczył się dużymi wzrostami we wszystkich analizowanych miastach Polski. Uśredniając dane dla wszystkich rynków, ceny wynajmu mieszkań w Polsce wzrosły średnio nieco ponad 23% - czyli prawie o 1/4. Jeśli jednak zagłębić się bardziej w poszczególne miasta można zauważyć zróżnicowanie wzrostu cen. Szczególnie porównując miasta z czołówki listy najdroższych z pozostałymi. Najbardziej w tym porównaniu wyróżnia się Gdańsk, gdzie w ciągu ostatniego roku wynajem mieszkań zdrożał najbardziej. W przypadku kawalerek jest to 60,5%, mieszkań 2-pokojowych 35,9% - są to najwyższe wzrosty w kraju w tych kategoriach mieszkań. Mieszkania 3-pokojowe najbardziej zdrożały w Warszawie – 27,4%, gdzie był na nie wyraźnie większy popyt, niż we wcześniejszym okresie, natomiast w przypadku mieszkań 4-pokojowych, największy wzrost miał miejsce w Katowicach – o 22,6% w skali roku.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl