Mapa Rynku Pracy - Lipiec 2003
2003-08-12 10:12
© fot. mat. prasowe
Zarówno polscy, jak i zagraniczni analitycy zgodnie stwierdzają, że ożywienie polskiej gospodarki stało się faktem. Choć nie można przewidzieć, czy gospodarka utrzyma tempo wzrostu w kolejnych miesiącach, większość wskaźników makroekonomicznych świadczy o wyraźnym i trwałym ożywieniu.
Niestety, optymistyczne dane makroekonomiczne nie pokrywają się z optymizmem wśród poszukujących pracy – przeciętny Polak jeszcze nie odczuwa poprawy sytuacji gospodarczej na własnej skórze. Z badań PBS wynika, że co trzeci obawia się utraty pracy i uważa, że sytuacja na rynku pracy w najbliższych miesiącach ulegnie pogorszeniu. Ponad połowa badanych uważa, że sytuacja poprawi się najszybciej za kilka lat. Polacy oceniają źle działania rządu, mające na celu walkę z bezrobociem.
Lipcowy poziom optymizmu konsumentów nie zmienił się istotnie w stosunku do czerwca. Według Ipsos pogorszyły się oceny bieżącej sytuacji, ale za to respondenci mają bardziej optymistyczne prognozy na przyszłość. Wyraźnej poprawie uległ wskaźnik koniunktury w przemyśle; stabilnie oceniają sytuację także firmy budowlane. Koniunkturę gospodarczą, kolejny miesiąc z rzędu dobrze ocenili przedsiębiorcy ankietowani przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Z danych GUS wynika, że w czerwcu bezrobocie w naszym kraju spadło o kolejny punkt i wyniosło 17,8%. Bezrobocie spadło także w Niemczech – Niemieckie Ministerstwo Pracy poinformowało o jednoprocentowym spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Mniej bezrobotnych było w czerwcu także za oceanem – w USA spadła liczba wniosków o przyznanie zasiłków dla bezrobotnych.
Praca w Internecie
Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w lipcu w Internecie w poszczególnych portalach:
- topjobs - 300
- jobs.pl - 347*
- cv.online - 121
- jobpilot - 529
- pracuj.pl - 807
- onet.pl - 1326 *
- wp.pl - 2 212
źródło: portale (z wyjątkiem danych oznaczonych gwiazdką, które są szacunkami TMP/Hudson)
Branże
W lipcu pracodawcy najwyraźniej myśleli raczej o zbliżających się urlopach, niż o rekrutowaniu nowych pracowników – liczba zamieszczonych ogłoszeń spadła w porównaniu do czerwca o około 20%.
Najwięcej ogłoszeń, choć mniej niż przed miesiącem - 17,8 % pochodziło z branży produkcyjno-przemysłowej. Wynik ten nie dziwi w świetle danych o ciągle rosnącej w Polsce produkcji przemysłowej. Drugą pozycję z wynikiem 13,1% zyskała branża usługowa. Większość zamieszczonych przez nią ogłoszeń pochodziła z prywatnych klinik medycznych. Pracodawcy trzeciej najbardziej aktywnej branży - FMCG, zamieścili w lipcu 11,7% ogłoszeń. Sektorowi temu sprzyja wyjątkowo upalne w tym roku lato, dzięki któremu rośnie sprzedaż lodów i napojów chłodzących oraz kosmetyków do opalania. Wiele firm należących do tej branży już odnotowało sprzedaż większą od zakładanej.
W tym miesiącu uaktywnili się pracodawcy z branży handlu detalicznego - ilość ogłoszeń pochodzących z tej branży wzrosła o trzy punkty procentowe i wyniosła 11,7%. Jak można przypuszczać przyczyną jest – podobnie jak w przypadku FMCG – upalne lato, gdy rośnie popyt na niektóre produkty. Nieznacznie wzrosła również ilość ogłoszeń pochodzących z branż: farmaceutycznej, elektronicznej oraz edukacyjnej. Ta ostatnia zapewne rozpoczyna już przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego.
Jednak dla większości branż lipiec był wyraźnie miesiącem wakacji. Mniej pracowników niż w czerwcu rekrutowały: logistyka, media i reklama, sektor teleinformatyczny, budownictwo oraz branża hotelarsko-gastronomiczna (ho-re-ca). Dwie ostatnie rekrutowały więcej nowych osób w poprzednim miesiącu – niewykluczone więc, że chwilowo uzupełniły swoje zasoby.
Nie zmienił się istotnie w porównaniu do czerwca udział w rynku ogłoszeń firm z sektora bankowości i finansów oraz FMCG.
fot. mat. prasowe
Stanowiska
Nieodmiennie od kilku miesięcy najbardziej poszukiwanymi pracownikami są sprzedawcy. Tak samo przedstawiała się sytuacja na lipcowym rynku pracy. Ogłoszenia kierowane do tej grupy stanowiły prawie połowę wszystkich ogłoszeń. Należy jednak pamiętać, że ruch na rynku stanowisk sprzedażowych wynika również z dużej rotacji w działach sprzedaży: wiele firm poszukuje, ale i zwalnia sprzedawców. Rotacja w tej grupie pracowników wiąże się z sytuacją na rynku – przy pogorszeniu popytu trudniej uzyskuje się zadowalające pracodawców wyniki. W lipcu sprzedawców poszukiwały wszystkie branże, a najwięcej ogłoszeń pochodziło z sektorów: finansowego oraz FMCG.
W lipcu zwiększyło się zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem pracowników na stanowiska finansowe - ogłoszenia adresowane do tej grupy stanowiły 10,2% wszystkich ogłoszeń. Szczególnie dużo było w tym miesiącu ogłoszeń dla stanowisk najniższego szczebla tego typu – takich jak np. kasjerzy, których poszukiwały supermarkety. Za wzrost odpowiadają również firmy z branży przemysłowej, które poszukiwały więcej niż zazwyczaj pracowników do swoich działów księgowości.
Prawie dwukrotnie wzrosła liczba ofert dla przedstawicieli wolnych zawodów i wyniosła 4,9%: lwią część ogłoszeń stanowiły pochodzące z branży usługowej i kierowane do lekarzy różnych specjalności. Równie wysoki wzrost zanotowały w lipcu stanowiska związane z ubezpieczeniami. Poszukiwano głównie agentów ubezpieczeniowych i kierowników zespołów agentów. Mimo wzrostu udział w rynku tych stanowisk jest nadal niewielki i kształtuje się na poziomie 1,8%.
Zmalało w porównaniu do czerwca zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem na stanowiska: logistyczne, marketingowe oraz produkcyjne. Sytuacja we wszystkich trzech grupach jest jednak stabilna, ilość ogłoszeń adresowanych do nich stanowiła odpowiednio:
6,2%, 7,1% oraz 6,9% wszystkich ogłoszeń. Mniej logistyków poszukiwały prawie wszystkie zamieszczające ogłoszenia adresowane do tej grupy branże; największy spadek jednak zanotowała branża produkcyjno - przemysłowa, z której wyszło trzykrotnie mniej ogłoszeń niż miało to miejsce w czerwcu. Bardzo możliwe, że firmy produkcyjne, które przewidywały w sezonie letnim zwiększenie produkcji, zatrudniły już niezbędnych im pracowników w ubiegłym miesiącu. Stąd duża ilość ogłoszeń pochodzących z tej branży w czerwcu i tak wyraźny spadek w lipcu. To również może być powodem lipcowego spadku ogłoszeń dla pracowników z działów produkcji.
Na podobnym do czerwcowego poziomie kształtowała się liczba ofert dla pracowników administracyjnych oraz informatyków i wyniosła odpowiednio: 4,3% oraz 4,4%.
fot. mat. prasowe
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources