Analiza finansowa przedsiębiorstwa
2008-01-09 12:55
Przeczytaj także: Jak podejmować dobre decyzje finansowe?
3. W przypadku informacji jakościowych- opinie dyrektorów i audytorów sprawozdań,
- listy i wypowiedzi pracowników,
- zarządzenia dyrekcji,
- zalecenia analityków finansowych,
- zlecenia finansowe i kontrakty handlowe,
- niezależne kredytowe oszacowania,
- niezależne wyceny,
- kontakty personalne,
- doświadczenie zawodowe, branżowe,
Instrumenty analizy finansowej
Wstępna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa obejmuje wstępną analizę sprawozdań finansowych i analizę wskaźnikową.
Na kompletne sprawozdanie finansowe składają się:
1. Bilans
Bilans zawiera zestawienie stanu aktywów przedsiębiorstwa oraz źródeł jego finansowania w określonym dniu. Bilans odpowiada na pytanie czy w okresie od poprzedniej daty bilansu wzrosła wartość netto majątku firmy. Na podstawie bilansu przeprowadza się analizę płynności majątku firmy, co pozwala określić czy firma jest wystarczająco płynna — czy dysponuje odpowiednimi aktywami, które łatwo mogą być zamienione na środki pieniężne np. na pokrycie niespodziewanych zobowiązań, podwyżek, błyskawiczne wdrożenie nowej kampanii reklamowej lub rozpoczęcie prac badawczych w odpowiedzi na nowy produkt konkurencji itp.
2. Rachunek zysków i strat
Rachunek zysków i strat to zestawienie przychodów ze sprzedaży i kosztów uzyskania przychodów. Przedstawia zyski i straty uzyskiwane na różnych poziomach działalności.
3. Sprawozdanie przedstawiające wszystkie zmiany w kapitale własnym lub zmiany w kapitale własnym niewynikające z transakcji kapitałowych dokonywanych z właścicielami ani z wypłat na ich rzecz
Zmiany zachodzące w kapitale własnym odzwierciedlają przyrost lub spadek jej aktywów netto w ciągu rozpatrywanego okresu.
4. Rachunek przepływów pieniężnych
Rachunek przepływów pieniężnych ma na celu ukazanie zmian stanu środków pieniężnych oraz wskazanie kierunków ich pozyskiwania i wydatkowania. Sprawozdanie to obejmuje przepływy środków pieniężnych oraz podaje przepływy pieniężne netto, które po korekcie stanowią środki pieniężne na koniec okresu rozliczeniowego.
5. Informacja o przyjętych zasadach rachunkowości oraz dane objaśniające
Informacja dodatkowa powinna zawierać m.in. stwierdzenie zgodności sprawozdania z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), podsumowanie istotnych zasad rachunkowości, uzupełniające dane dotyczące pozycji prezentowanych w sprawozdaniu, informacje dotyczące zobowiązań warunkowych oraz nieujętych zobowiązań wynikających z zawartych umów, informacje niefinansowe np. cele i polityka zarządzania ryzykiem finansowym.
Analiza wskaźnikowa kondycji finansowej stanowi uzupełnienie analizy dokumentów finansowych i jest oparta na badaniu wzajemnych relacji zachodzących między poszczególnymi elementami sprawozdań finansowych.
Przeczytaj także:
Zarządzanie kapitałem obrotowym przedsiębiorstwa
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN
Więcej na ten temat:
analiza finansowa, zarządzanie finansami, płynność finansowa, analiza finansowa przedsiębiorstwa