Analiza finansowa przedsiębiorstwa
2008-01-09 12:55
Przeczytaj także: Jak podejmować dobre decyzje finansowe?
Kolejnym instrumentem analizy finansowej firmy są instrumenty prognozowania czyli budżet i prognozy finansowe. Budżet zawiera prognozy finansowe uwzględniające zamierzenia zarządu co do zysków, sprzedaży, rozwoju rynku i kluczowych zasobów firmy. Prognozy finansowe są z kolei dokonywane przez analityków zewnętrznych (nie z firmy), a ich celem jest określenie zdolności firmy do spłaty jego zobowiązań (zarówno bieżących, jak i planowanych) i określenie zdolności firmy do generowania przepływów pieniężnych w przyszłości.
Następny instrument analizy finansowej to struktura kapitału. Struktura kapitału jest kształtowana przede wszystkim przez formę prawno-organizacyjną firmy, stan gospodarki i rynek finansowy. W praktyce zarządzanie strukturą kapitału polega na poszukiwaniu sposobów zaangażowania kapitału w taki sposób, aby osiągnąć planowany poziom zwrotu przy możliwie najmniejszym akceptowalnym ryzyku. Zwyczajowo część kapitału inwestuje się w nowe projekty firmy potencjalnie generujące zysk, część w rozwój, część w papiery wartościowe i finansowe produkty inwestycyjne. Struktura kapitału dotyczy również kapitałów pozyskiwanych z zewnątrz przy użyciu różnych sposobów: pożyczek bankowych, umów factoringowych, emisji papierów dłużnych itp.
fot. mat. prasowe
Artykuł jest zredagowanym fragmentem książki „Analiza finansowa przedsiębiorstwa” Bożyny Pomykalskiej i Przemysława Pomykalskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007). Książka zawiera opisy oraz przykłady przeprowadzania analizy finansowej firmy w różnych aspektach (m.in. kondycja finansowa, strategia finansowania, struktura kapitału, inwestycje rzeczowe). Wszelkie skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy.
Przeczytaj także:
Zarządzanie kapitałem obrotowym przedsiębiorstwa
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN
Więcej na ten temat:
analiza finansowa, zarządzanie finansami, płynność finansowa, analiza finansowa przedsiębiorstwa