Rośnie europejski rynek Web-to-Print
2008-01-19 00:29
Według badań zleconych przez Canon Europe i przeprowadzonych przez InfoTrends liczba firm dysponujących rozwiązaniem Web-to-Print ma wzrosnąć o 68 proc. w ciągu następnych pięciu lat. Badania, w których przeanalizowano ogólnoeuropejski rynek Web-to-Print pokazały, że branża ta jest niemal równo podzielona między zwolenników nowego rozwiązania a tych, którzy sceptycznie traktują nową technologię lub nie są pewni, jak ją wykorzystać.
Przeczytaj także: Rynek poligraficzny w Polsce 2012
Badania, oparte na 652 wywiadach z drukarzami, specjalistami od cyfrowego przetwarzania obrazu, właścicielami punktów copy-shop oraz biur prepressu z 13 europejskich krajów ujawniły, że niemal jedna trzecia z nich używa rozwiązania Web-to-Print. Liczba ta powinna wzrosnąć o ponad dwie trzecie (68 proc.) w ciągu pięciu lat, kiedy mniej więcej połowa wszystkich europejskich drukarzy będzie dysponować takim rozwiązaniem. Do 2010 roku rynek Web-to-Print ma wzrosnąć o 264% do wartości ponad 10,5 miliarda euro.Ci, którzy wykorzystują już rozwiązanie Web-to-Print, otrzymują za jego pośrednictwem średnio 14 procent zleceń. Przewidują oni także dalszy wzrost popytu w nadchodzących latach w miarę, jak klienci będą przyzwyczajać się do zamawiania usług drogą internetową. Europejscy drukarze dysponujący systemami Web-to-Print spodziewają się, że w roku 2010 będą przyjmowali ponad jedną trzecią zleceń za pośrednictwem aplikacji internetowych – oznacza to wzrost o 264 procent. Firma InfoTrends ocenia, że w 2010 roku wartość zleceń druku składanych przez WWW przekroczy 10,5 miliarda euro.
Choć zakres dostępnych na rynku modeli biznesowych Web-to-Print jest bardzo szeroki, większość drukarzy proponuje obecnie jedynie podstawowe funkcje tego rozwiązania. Na przykład: 90% europejskich drukarni wykorzystujących Web-to-Print oferuje klientom (lub zamierza zaoferować) możliwość wysyłania gotowych do druku plików przez witrynę WWW. Taki sam odsetek przyjmuje albo planuje przyjmować zapytania ofertowe klientów online, a 84% twierdzi, że używa albo będzie używać systemu do wykonywania wydruków próbnych. W przypadku rozwiązania Web-to-Print najpopularniejszymi produktami są materiały marketingowe, oferowane przez ośmiu na dziesięciu drukarzy dysponujących takim systemem, a następnie artykuły biurowe (69%), katalogi (56%), instrukcje (53%) oraz przesyłki reklamowe (50%).
Europejscy drukarze są mniej skłonni do wykorzystywania bardziej skomplikowanych, zautomatyzowanych rozwiązań Web-to-Print albo aplikacji przyjmujących zmienne dane. Niewiele więcej niż jedna czwarta spośród tych, którzy wykorzystują system Web-to-Print, udostępnia zautomatyzowaną obsługę zapytań ofertowych przez interfejs WWW (choć liczba ta wzrasta do 62 procent, jeśli uwzględnić tych, którzy to planują). Tyle samo firm (28%) oferuje klientom zintegrowane kampanie marketingowe z wykorzystaniem druku i adresów URL. Kolejne 27% firm planuje wprowadzenie takich usług. Najmniej popularną funkcją Web-to-Print jest możliwość dostarczania list adresowych przez Internet: 26 procent użytkowników robi to obecnie, a kolejna jedna piąta ma to w planach.
Przeczytaj także:
Jak się miewa polska poligrafia?
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Web-to-Print, druk cyfrowy, poligrafia, drukarnie, drukowanie, druk, druk na żądanie