Emigracja pracowników a rozwój polskich firm
2008-01-15 13:45
Przeczytaj także: Brak pracowników głównym problemem przedsiębiorstw
Poszukiwani pracownicy z wykształceniem technicznym i zawodowym
Respondenci badania KPMG wskazali, że na rynku najbardziej brakuje osób z wykształceniem zawodowym (72%), średnim kierunkowym (71%) oraz wyższym (63%).
W roku 2007, w porównaniu do roku 2006, aż o 52 punkty procentowe wzrosło zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem zawodowym; o 21 z wykształceniem średnim kierunkowym (absolwenci techników i liceów kierunkowych) i tylko o 5 punktów procentowych z wykształceniem wyższym. Można przypuszczać, że brak kadry z wykształceniem zawodowym w dużej mierze jest skutkiem reformy szkolnictwa z roku 2001, kiedy to nastąpiła likwidacja szkół zawodowych. Przy czym problem niedoboru osób z wykształceniem zawodowym jest odczuwany w całej Polsce, ze szczególnym wskazaniem na Śląsk. Najbardziej dotyka on producentów dóbr przemysłowych (85%) i konsumpcyjnych (76%).
Wśród poszukiwanych zawodów wymieniani są wykwalifikowani pracownicy produkcji, o ściśle zdefiniowanej specjalizacji charakterystycznej dla danej branży, ale także osoby do wykonywania prostszych prac wymagających specyficznych umiejętności i doświadczenia, np. związanych z szyciem czy spawaniem.
W co czwartym przedsiębiorstwie brakuje pracowników administracyjnych (kadrowych, księgowych). Zapewne jest to spowodowane zwiększeniem zatrudnienia przez organizacje lokalne, ale może być też skutkiem tworzenia w Polsce Korporacyjnych Centrów Usług Wspólnych (Shared Services Centres).
Odnotowany wzrost zapotrzebowania na kadrę menedżerską może być spowodowany wyjazdami za granicę osób z wykształceniem i odpowiednim doświadczeniem, ale także dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw na rynku lokalnym. Warto zauważyć, że w porównaniu do roku 2006, spadło zapotrzebowanie na specjalistów. Doświadczenia ostatnich lat, kiedy za granicę wyjeżdżała duża liczba m.in. informatyków i inżynierów, mogły spowodować, że firmy oferują obecnie atrakcyjniejsze warunki pracy, które skłaniają specjalistów do związania się z określonym pracodawcą, a tym samym pozostania w Polsce.
Inforamcje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku 2007 r. na reprezentatywnej próbie ponad 300 dużych (zatrudniających ponad 250 osób) i średnich (zatrudniających od 100 do 250 osób) przedsiębiorstw działających na polskim ryku. Na potrzeby badania respondentów podzielono na cztery branże: energetyka i paliwa, handel i usługi, producenci dóbr przemysłowych oraz producenci dóbr konsumpcyjnych.
Przeczytaj także:
Imigracja w UE 2006
![Imigracja w UE 2006 [© Scanrail - Fotolia.com] Imigracja w UE 2006](https://s3.egospodarka.pl/grafika/imigracja-w-ue/Imigracja-w-UE-2006-apURW9.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
migracja, emigracja zarobkowa specjalistów, migracja zarobkowa, emigracja zarobkowa, emigracja pracowników