Wydajność pracy w UE 2007
2008-01-17 00:05
Przeczytaj także: Niska wydajność pracy Polaków w lipcu
Raport ostrzega, że rozwinięte gospodarki będą musiały podnieść roczne tempo wzrostu wydajności do ponad 2% w okresie najbliższego dwudziestolecia, aby utrzymać obecny poziom życia. Mając na uwadze granice wzrostu liczebności siły roboczej istniejące niemal wszędzie, ciężar będzie spoczywał na działaniach w dziedzinie opracowywania technologii i innowacji, aby stymulować wzrost gospodarczy.
W przeciwieństwie do krajów o rozwiniętych gospodarkach wzrost wydajności na największych rynkach wschodzących w 2007 r. był coraz szybszy. W krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) średni wzrost wydajności wyniósł 8,3% (7,9% w roku ubiegłym). Odnotowano spore różnice pomiędzy poszczególnymi krajami, np. Chiny odnotowały wzrost rzędu 10,6% podczas gdy Brazylia jedynie 1,9%. Wzrost wydajności w krajach wschodzących jest w dużej mierze wywołany przejściem zarówno firm, jak i pracowników z działalności i stanowisk pracy o niskiej wydajności na działalność i stanowiska pracy o wysokiej wydajności, mimo iż pojawiają się coraz wyraźniejsze oznaki, że innowacyjność również zaczyna odgrywać rolę.
Inne istotne informacje zawarte w raporcie The Conference Board:
- Wzrost wydajności w Japonii wyniósł co prawda 1,4% w 2007 r., lecz pozostał nadal powolny, a rozbudowany sektor usług był głównym czynnikiem osłabienia.
- Kraje, które wypadły najsłabiej wśród państw OECD, to Islandia (-3,8%) oraz Dania (-0,3%).
- Wzrost wydajności wśród nowych państw członkowskich UE (tzw. „Dwunastki”) spadł do 3,5% z 4,1% w roku ubiegłym, lecz oczekuje się, że przyspieszy w roku 2008. Najwyższe wskaźniki odnotowano na Łotwie (8,2%), w Estonii (6,6%) oraz na Słowacji (6,3%).
- Obawa przed recesją oraz załamanie rynku kredytów kładą się cieniem na prognozach na rok 2008, przy czym raport przewiduje, że wzrost wydajności w Stanach Zjednoczonych przyspieszy do 1,7%, a w Japonii do 1,9%.
Streszczenie raportu w sprawie wydajności przedstawia aktualny i terminowy przegląd danych rocznych dotyczących kluczowych trendów w zakresie wydajności, wzrostu oraz zatrudnienia w roku 2007, a także prognozy na rok 2008 w oparciu o bazę Total Economy Database opracowaną przez The Conference Board oraz Centrum Wzrostu i Rozwoju w Groningen.
Przeczytaj także:
Efektywny pracownik to skarb
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl