eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 3/2008 (14-20.01.2008)

Tydzień 3/2008 (14-20.01.2008)

2008-01-19 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 2/2008 (07-13.01.2008)

  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki PKB w 2007 roku wzrósł o 2,5% (w 2006 r. PKB wzrósł o 2,9%).Na 2008 przewiduje sie niewielki deficyt budżetowy i wzrost gospodarczy na poziomie 2%. W 2007 roku po raz pierwszy od 1969 roku Niemcy miały zerowy deficyt budżetowy (w latach 2002-2005 niemiecki deficyt budżetowy przekraczał 3% PKB, co było niezgodnie z unijnymi kryteriami z Maastricht, a w 2006 wyniósł 1,6%PKB).
  • Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden poinformował, że ubiegłoroczna inflacja w Niemczech wyniosła 2,2% i jest to najwyższy poziom inflacji od 1994 roku (w grudniu była na poziomie 2,8%, a w 2006 inflacja wyniosła 1,7%).
  • Francja zawiesiła zgodę na uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy, o symbolu MON810 powołując się na ten unijny przepis mówiący, że „wprowadzenie GMO na rynek może być zablokowane, jeżeli istnieją uzasadnione wątpliwości co do bezpieczeństwa biologicznego takiego produktu”.
  • Inflacja na Słowacji w grudniu 2007 r. była najwyższa od roku i wyniosła 3,4% (wobec 3,1%w listopadzie) i był to najwyższy poziom inflacji od grudnia 2006 r. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że Słowacja nie wejdzie do strefy euro w 2009 roku.
  • Według prognoz w 2008 roku inflacja na Ukrainie będzie w przedziale 10,5-12,5%. W całym 2007 roku wyniosła 16,6%.
  • Komisja Europejska wszczęła nowe postępowanie antymonopolowe przeciw Microsoftowi. Pozew złożyły Opera (norweski producent przeglądarki internetowej) oraz przez ECIS (stowarzyszenie zrzeszające producentów programów open-source). Opera zarzuca Microsoftowi próbę wyeliminowania jej przegladarki z rynku (Mozilla i Opera to najwięksi rywale Explorera). Natomiast ECIS oskarża Microsoft, że nie udostępnia informacji, umożliwiających współpracę ich programom z aplikacjami typu Office i Outlook (produkowanymi przez Microsoft, przez co programy open-source są mniej atrakcyjne dla potencjalnych konsumentów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIEMIECKA GOSPODARKA ZNOWU NA PIERWSZEJ LINII

Wygląda na to, że niemiecka gospodarka ma już wieloletnie kłopoty za sobą. Dekada lat 90-tych i pierwsze lata XXI wieku były dla niej bardzo trudne. Problemy gospodarcze, a w tym wysoki poziom bezrobocia, wysoki deficyt budżetowy wołany także procesem zjednoczeniowym i rosnący dług publiczny wydawały się wówczas niemożliwe do opanowania. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki PKB w 2007 roku wzrósł o 2,5% (w 2006 r. PKB wzrósł o 2,9%), a na 2008 przewiduje się niewielki deficyt budżetowy i wzrost gospodarczy na poziomie 2%. Ubiegłoroczny wzrost spowodował także powstanie 650 tys. nowych miejsc pracy. Wzrosły przychody z podatków od firm i od dochodów osobistych. Spadł koszt zasiłków dla bezrobotnych. Niemcy mając dziś zrównoważony budżet doceniają tak osiągnięty obecnie stan gospodarki, jak i zalety skorygowanego modelu gospodarczego. Chociaż FUS w Wiesbaden ostatnio poinformował, że ubiegłoroczna inflacja w Niemczech wyniosła 2,2% i jest to najwyższy poziom inflacji od 1994 roku (w grudniu była na poziomie 2,8%, a w 2006 inflacja wyniosła 1,7%), to jednak tylko w niewielkim stopniu wpłynęło to na optymistyczny obraz w oczach niemieckiego społeczeństwa, a także nie popsuło dobrego samopoczucia elit politycznych.

Droga do obecnego stanu gospodarki była trudna, bo towarzyszyło jej niezadowolenie wynikające z szczegółowych rozwiązań reformatorskich (np. bolesne reformy dotyczące rynku pracy, czy podniesienie vat, które podniosło przychody, spowodowało korzystne przesunięcie strukturalne w stronę podatków pośrednich, ale tez wywołało wzrost kosztów życia). Wzrost wydajności pracy i dynamiczny rozwój niemieckiej oferty w branżach zaawansowanych technologii doprowadził do silnego wzrostu eksportu. Trzeba jednak mieć świadomość, że obecna, bardzo korzystna sytuacja jest po okresie długotrwałej stagnacji i niskiej inflacji, które jednak polepszyły pozycję konkurencyjną Niemiec.

Mówiąc o stanie niemieckiej gospodarki warto nie zapominać o zagrożeniach. Jest nim na pewno obecny stan i perspektywy światowej gospodarki, zawirowania na światowych rynkach finansowych, przewidywany spadek globalnego wzrostu gospodarczego i realne niebezpieczeństwo stagnacji w amerykańskiej gospodarce, a także wysoki kurs euro. Szczególnym problemem może być zaistnienie takich zjawisk, które w końcowym rachunku mogą wpłynąć na spadek popytu zewnętrznego i obniżenie poziomu eksportu.

Wśród niebezpieczeństw wymieniane też są też... samozadowolenie i polityka koalicyjna, której pewne elementy wskazują na możliwość zahamowania obecnej polityki reform.

Według ekspertów, mimo tych zastrzeżeń Niemcy stoją u progu długotrwałego etapu wzrostu gospodarczego, co na pewno wywoła podziw i zazdrość innych krajów rozwiniętych.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: