Polski rynek mieszkaniowy 2007
2008-01-21 13:04
Coraz więcej jest klientów na rynku wtórnym oraz chętnych na zakup domu, tak wynika z badania przeprowadzonego przez Nowy Adres Sp. z o.o. przy współpracy z Millward Brown SMG/KRC i przedstawionego w raporcie "Polski Rynek Mieszkaniowy 2007. Popyt i preferencje nabywców".
Przeczytaj także: Polski rynek mieszkaniowy 2009
Raport „Polski Rynek Mieszkaniowy 2007. Popyt i preferencje nabywców” został przeprowadzony w listopadzie 2007 roku. Wynika z niego, że rynek nieruchomości mieszkaniowych w największych aglomeracjach Polski nadal ma olbrzymi potencjał rozwoju. Deficyt jest tak duży, że aż 23% respondentów w perspektywie najbliższych trzech lat deklaruje zamiar kupna lub budowy mieszkania lub domu - w tym 1/3 respondentów ma zamiar dokonać inwestycji w 2008 roku.Rynek wtórny potężną konkurencją rynku pierwotnego
Głównym beneficjentem niezaspokojonego popytu jest rynek wtórny, ponieważ aż 74% osób planuje inwestycję właśnie na nim, a tylko 24% deklaruje zakup na rynku pierwotnym. Dla porównania w podobnym badaniu z 2001 roku proporcje wyniosły 50% do 32%. Widać wyraźnie, że ubyło klientów deklarujących zakup na rynku pierwotnym na korzyść zakupów na rynku wtórnym. Zmianę tę można tłumaczyć coraz większą ofertą kilkuletnich mieszkań oraz małą ofertą nowych domów w stosunku do deklarowanego zainteresowania przez potencjalnych kupujących. Poszczególne miasta różnią się znacząco jeśli chodzi o proporcje zainteresowania poszczególnymi rynkami i tak na przykład: we Wrocławiu aż 81% osób deklaruje chęć zakupu na rynku wtórnym, a tylko 21% na pierwotnym. Dla porównania preferencje klientów w Warszawie kształtują się następująco: 62% chce dokonać zakupu na rynku wtórnym, 39% na rynku pierwotnym.
„Co roku deweloperzy oddają następne mieszkania i domy do użytku, zasilając tym samym rynek wtórny atrakcyjnym produktem. Te właśnie nieruchomości stają się olbrzymią konkurencją dla rynku pierwotnego. Kilka lat temu zasób rynku wtórnego był ubogi w nowe produkty i deweloperzy zupełnie nie odczuwali konkurencji. Raport potwierdza, że deweloperzy coraz bardziej powinni przyglądać się rynkowi wtórnemu. Należy pamiętać, że lawinowo pojawią się w niedługiej perspektywie mieszkania zakupione spekulacyjnie, które w oczach klientów będą lepsze od tych oferowanych przez deweloperów przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze będą już zbudowane i można będzie w nich od razu zamieszkać, po drugie klient będzie miał pewność co do przysłowiowego „widoku z okna”. Dla kupującego taka inwestycja będzie jawiła się jako bezpieczniejsza i szybsza” – komentuje Katarzyna Cyprynowska – Prezes Nowy Adres Sp. z o.o. i pomysłodawca badań.
Rosnące zainteresowanie wolnostojącymi domami jednorodzinnymi
Z raportu wynika, że w dużym tempie będzie rosło zainteresowanie domami jednorodzinnymi. Wśród osób, które planują zakup nieruchomości w najbliższym roku, 38% chce kupić dom, 58% mieszkanie. W perspektywie najbliższych trzech lat odsetek chętnych na domy wzrośnie do 64% a odsetek zainteresowanych mieszkaniami spadnie do 32%. Przeważająca liczba - aż 85% badanych - chce stać się właścicielem domu wolnostojącego, bardzo mały procent myśli o segmencie (4%) czy bliźniaku (3%). Patrząc na wyniki badań można dojść do wniosku, że coraz większa liczba osób deklaruje chęć zakupu domu.
Przeczytaj także:
Polski rynek mieszkaniowy 2008
![Polski rynek mieszkaniowy 2008 [© Scanrail - Fotolia.com] Polski rynek mieszkaniowy 2008](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynek-nieruchomosci/Polski-rynek-mieszkaniowy-2008-apURW9.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, nieruchomości, rynek mieszkaniowy, preferencje zakupowe, mieszkania, preferencje konsumentów