Panda: wirusy na dzień św. Walentego
2008-01-31 02:08
Laboratorium PandaLabs, specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwych kodów ostrzega, iż w elektronicznych walentynkowych kartkach mogą kryć się groźne robaki Nuwar.OL oraz Valentin.E.
Przeczytaj także: Dzień zakochanych: wirusy i robaki XXI w.
Złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje Dzień Św. Walentego jako przynętę do zwabienia użytkowników pojawia się co roku, lecz wiele osób i tak wpada w pułapkę. W tym roku, dwa tygodnie przed świętem zakochanych PandaLabs najczęściej wykrywa robaki: Nuwar.OL oraz Valentin.E.Robak Nuwar.OL przedostaje się do komputerów za pośrednictwem wiadomości e-mail z tematem: „I Love You Soo Much”, „Inside My Heart” lub „You… In My Dreams”. W treści wiadomości znajduje się natomiast odsyłacz do witryny WWW, z której pobierany jest złośliwy kod. Witryna ta jest bardzo prosta i wyglądem przypomina romantyczną kartkę z życzeniami, ponieważ zawiera wielkie różowe serce. Nuwar.OL po zainfekowaniu komputera przesyła wiadomości do adresatów z listy kontaktów danego użytkownika i w ten sposób może rozprzestrzenić się do dużej liczby osób. To powoduje także znaczne przeciążenie sieci i spowalnia działanie komputera.
Robak Valentin.E działa w bardzo podobny sposób: rozprzestrzenia się w wiadomościach e-mail opatrzonych tematem „Searching for true Love” lub „True Love” oraz zawiera dołączony plik o nazwie friends4u. Otwarcie tego pliku powoduje pobranie kopii robaka. Valentin.E instaluje się na komputerze jako plik z rozszerzeniem .scr. Jeżeli użytkownik uruchomi ten plik, robak ustawi nowe tło pulpitu, zapisując jednocześnie własne kopie na komputerze. Następnie może rozsyłać z zainfekowanego komputera wiadomości e-mail z własnymi kopiami i zarażać kolejnych użytkowników.
Socjotechnika: najskuteczniejsza pułapka
„Wykryte przez PandaLabs robaki to książkowe przykłady zastosowania technik inżynierii społecznej do rozprzestrzeniania złośliwego kodu. Szkodniki wykorzystują atrakcyjną przynętę – kartki walentynkowe lub romantyczny wystrój pulpitu, aby nakłonić użytkowników do uruchomienia załączonych plików czy kliknięcia odsyłaczy, co powoduje pobranie na komputer złośliwego programu” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security.
Laboratorium PandaLabs wykrywa corocznie bardzo wiele tego typu złośliwych kodów. W poprzednich latach były to np. Nuwar.D czy Nurech w odmianach A oraz B, które rozprzestrzeniają się za pomocą wiadomości e-mail opatrzonych tematem: „You and I Forever“, „A Valentine Love Song” lub „For My Valentine”. W przypadku robaka Nurech.B złośliwy kod jest ukryty w załączonym pliku o nazwach flash postcard.exe lub greeting card.exe.
Uwaga na anonimowych wielbicieli!
Laboratorium PandaLabs zaleca użytkownikom ostrożność oraz stosowanie się do kilku wskazówek, które pozwalają uchronić komputer przed zainfekowaniem:
- nie należy otwierać e-maili pochodzących od nieznanych nadawców
- nie należy klikać na żadne odsyłacze w wiadomościach e-mail nawet, jeżeli wydaje się, że pochodzą z wiarygodnych źródeł. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie adresu ręcznie bezpośrednio w przeglądarce internetowej
- nie należy otwierać załączonych plików, jeśli e-mail pochodzi z nieznanych źródeł. W najbliższych dniach należy szczególnie uważać na pliki, które wyglądają jak kartki walentynkowe, romantyczne filmy itp.
- należy zainstalować skuteczny system zabezpieczeń, wykrywający zarówno znane, jak i nieznane złośliwe programy
- od czasu do czasu warto przeskanować komputer, korzystając ze skanerów online.
Przeczytaj także:
Kartka walentynkowa od hakerów
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Walentynki, wirusy, robaki, dzień Św. Walentego, kartki elektroniczne, kartki walentynkowe