eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek mieszkaniowy - podsumowanie 2007r.

Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2007r.

2008-02-01 00:43

Rynek mieszkaniowy - podsumowanie 2007r.

Zmiany cen mieszkań w roku 2007 © fot. mat. prasowe

Rok 2007 na polskim rynku mieszkaniowym znacznie różnił się od lat 2005-2006. W drugiej połowie roku doszło do wyhamowania wzrostu cen mieszkań, a w przypadku niektórych inwestycji miała miejsce nawet kilkuprocentowa przecena. W niektórych regionach ceny nieruchomości drożały podążając za trendem wyznaczonym wcześniej przez największe aglomeracji. Wciąż obserwuje się duże zróżnicowanie polskiego rynku nieruchomości w zależności od części kraju - wynika z raportu CEE Property Group.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Największym i najdroższym rynkiem mieszkaniowym niezmiennie pozostaje Warszawa. W ostatnim roku analitycy zaobserwowali także dynamicznie rosnące zainteresowanie nieruchomościami mieszkalnymi w miejscowościach turystycznych.

Zmiany cen mieszkań: Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Łódź

Według badań CEE Property Group początek roku na wielu rynkach lokalnych zaczął się optymistycznie dla firm deweloperskich. Lokalizacje, w których tuż przed rokiem 2007 nieruchomości mieszkaniowe zyskiwały na wartości nieco wolniej, odnotowały w okresie styczeń–czerwiec 2007 umiarkowane podwyżki rzędu 15-25%. Mowa tu w szczególności o Trójmieście i Łodzi.

Brak znacznego wzrostu cen zaobserwowano w trzech miastach Polski, gdzie wcześniej ceny mieszkań bardzo dynamicznie szły w górę: mianowicie w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W tych aglomeracjach odnotowano jedynie kilkuprocentowe wzrosty.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen mieszkań w roku 2007

Zmiany cen mieszkań w roku 2007

Poznań – lider wzrostów cen wśród dużych miast

Wzrosty były dużo wyższe w miastach, w których na początku roku 2007 ceny mieszkań były na relatywnie niskim poziomie. Na pierwszy plan w tej grupie wysunął się Poznań, gdzie w czerwcu 2007 za lokal mieszkalny trzeba było zapłacić o ok. 50% więcej niż w styczniu tego samego roku.

Nieruchomości turystyczne

Rozwój rynku nieruchomości w miejscowościach turystycznych przyniósł szybki wzrost cen w tych miejscach - wynika z analizy. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków był Kołobrzeg, w którym pojawienie się kilku ekskluzywnych projektów apartamentowo-hotelowych (przy dużym popycie na tego rodzaju inwestycje) spowodowało skok cen o przeszło 60%. Podobna sytuacja miała miejsce w kilku innych miejscowościach położonych w linii wybrzeża Bałtyku, a także w polskich górach, w miejscach takich jak Wisła czy Szczyrk.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: