Upadłości w Niemczech 2007
2008-02-06 11:25
Przeczytaj także: Upadłości w Niemczech 2006
fot. mat. prasowe
Upadłości firm w podziale na formy prawne
Upadłości firm w podziale na formy prawne
Reformy za Odrą
Przedsiębiorstwa zarejestrowane w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często występują wśród sektora MSP. Dlatego w maju 2007 powołano specjalny gabinet, który ma za zadanie zmodernizowanie tej formy prowadzenia działalności. Innym ważnym aspektem ma być walka z nadużyciami, które często prowadzą firmy do problemów finansowych a nawet upadku. Celem jest, między innymi, umożliwienie założycielom szybkiej i nieskomplikowanej realizacji pomysłu na biznes. Chodzi o obniżenie wymaganego kapitału zakładowego z 25 000 euro do 10 000 euro. Nowością będzie również możliwość założenia przedsiębiorstwa o kapitale zakładowym 1 euro (tzw. Unternehmensgesellschaft, który nie ma odpowiednika wśród polskich form prawnych). Jednakże prowadzenie działalności w tej formie ma podlegać surowym przepisom związanym m.in. z pozyskaniem kapitału.
„Chodzi o to, że przedsiębiorstwo nie będzie mogło swobodnie dysponować swoim zyskiem do czasu zgromadzenia 10 000 euro kapitału zakładowego tak jak normalna spółka z o.o. Zmiany będą z pewnością bardzo korzystne dla firm z sektora usług, którym wysoki kapitał zakładowy nie jest potrzebny na starcie, a którego wymóg jednocześnie utrudniał założenie działalności. Ma to również zapobiec ucieczce niemieckich przedsiębiorców do Wielkiej Brytanii, gdzie już od wielu lat można założyć firmę wnosząc kapitał zakładowy w wysokości 1 funta. Warto jednak pamiętać, że ograniczony kapitał zakładowy spółki to jednocześnie większe ryzyko zawieranych transakcji dla wierzycieli.” – wyjaśnia Stanisław Wojtaszek Prezes wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska.
Mniejsze straty i mniej utraconych miejsc pracy
Creditreform szacuje sumę strat związanych z upadłościami na 29,2 miliarda euro. To mniej niż rok wcześniej, gdy nie zostały spłacone wierzytelności o wartości 31,1 miliardów euro, jednak spadek jest nieduży. Z kolei utrata miejsc pracy będąca konsekwencją ogłoszenia upadłości dotknęła 440 000 osób, czyli o 7% mniej niż przed rokiem.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl