Tydzień 6/2008 (04-10.02.2008)
2008-02-09 22:56
Przeczytaj także: Tydzień 5/2008 (28.01-03.02.2008)
- Słabszy wzrost gospodarczy w Unii stwarza warunki do obniżki przez EBC stóp procentowych umożliwiających obniżkę kosztu kredytu.
- Jak wiadomo Fed w pół roku obniżył stopy z 5,25 do 3%. W rezultacie cena kredytu w Stanach jest obecnie niższa niż inflacja (4,1%). Ale wzrost gospodarczy i tak hamuje - z 4,9% w III kw. 2007 do 0,6% w IV kw.
- Inflacja w strefie euro wzrosła już do 3,2%, czyli do rekordowego poziomu od wprowadzenia wspólnej waluty (cel inflacyjny wynosi 2%).
- Bank Anglii w ślad za Fed obniża stopy procentowe. Obecnie główna stopa wynosi 5,25%. Wielka Brytania nie ma jeszcze problemów z inflacją – wynosi ona 2,1% (cel inflacyjny jest na poziomie 2%). Jak wiadomo jeden z największych brytyjskich banków hipotecznych Northern Rock znalazł się na skraju upadłości i Bank Anglii decyzją rządu musiał zagwarantować depozyty ludności, by zapobiec panice.
- Stopy procentowe podniósł o 0,25 pkt proc. Bank Czech. Główna wynosi obecnie 3,75%.
- Inflacja w Szwajcarii w styczniu przekroczyła limit banku centralnego (po raz pierwszy od 1995 r.) , wynoszący 2%. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,4% licząc rok do roku. Bank centralny Szwajcarii utrzymał w grudniu stopy procentowe bez zmian. Benchmark wynosi 2,75%. Po Japonii (0,5%) Szwajcaria ma najniższe stopy procentowe wśród największych gospodarek świata.
- Styczniowa inflacja w Czechach wzrosła do najwyższego poziomu od ponad dziewięciu lat i wyniosła 7,5% (w grudniu 5,4%).Ostatnio bank centralny Czech podwyższył swoją główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych do 3,75%.
- Rumuński bank centralny podwyższył stopy procentowe o 100 pkt. bazowych tak, że benchmarkowa stopa procentowa wynosi obecnie 9%. Na poprzednim posiedzeniu w styczniu stopy procentowe zostały podwyższone o 50 pkt. bazowych: z 7,5% do 8%.
- Według Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych bezrobocie w Czechach wzrosła w styczniu do 6,1% z 6%.W styczniu 2007 roku stopa bezrobocia wynosiła w Czechach 7,9 proc.
- Stopa bezrobocia na Litwie wzrosła w styczniu do 4,6% (w grudniu wyniosła 4,3%).
- PKB Łotwy wzrósł w IV kw. 2007 roku o 9,6% r/r. To najwolniejsze tempo wzrostu PKB od I kwartału 2005 roku ( III kw. 2007 roku PKB wzrósł o 10,9% rok do roku. W II kwartale wzrost wyniósł 11% w ujęciu rocznym, a w I kwartale 11,2%).
- Ceny konsumpcyjne na Łotwie wzrosły w styczniu o 2,8% m/m i o 15,8% r/r. To najgorszy wynik od 11 lat. W grudniu inflacja wyniosła na Łotwie 14,1% r/r i o 0,7% m/m.
- Bezrobocie w Czechach wzrosło w styczniu do 6,1% ( z 6% w grudniu). W styczniu 2007 roku stopa bezrobocia wynosiła w Czechach 7,9%.
- Wobec ślimaczenia się spraw organizacyjnych (trwają negocjacje Polski, Litwy, Łotwy i Estonii) związanych z budową nowej elektrowni atomowej w litewskim Litwa zamierza zwrócić się do UE z prośbą o zgodę na przedłużenia pracy Ignalińskiej Elektrowni Atomowej do 2015-2016 roku, czyli do czasu, gdy zostanie wybudowana nowa elektrownia atomowa.. Jak wiadomo Litwa zobowiązała się w traktacie akcesyjnym UE, że zamknie w 2009 roku w Ignalinie drugi i ostatni blok elektrowni z reaktorem typu czarnobylskiego.Litwa obawia się, że po zamknięciu dotychczasowej siłowni stanie się zależna od dostaw rosyjskich nośników energetycznych.
- Rosja poinformowała, że rezygnuje z planu budowy koło Sankt Petersburga terminalu Baltic LNG, który od 2013 roku miał służyć do eksportu skroplonego gazu przez Bałtyk (także do USA i Kanady).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
CHYBA JEDNAK UKRAINA WCZEŚNIEJ W WTO, NIŻ ROSJA
Wszystko wskazuje na sukces ukraińskiej dyplomacji. Wygląda na to, że Rada Światowej Organizacji Handlu rozpoczęła ostatni etap prac, który zakończy się wejściem Ukrainy w skład tej organizacji. Mówi się też, że w połowie 2008 r. Ukraina może zawrzeć umowę o wolnym handlu z UE. Negocjacje dotyczące wejścia Ukrainy do WTO zaczęły się w 1994. Poważnym kłopotem w negocjacjach były opory w UE, a przedmiotem sporu były cła wywozowe, które Ukraina nakłada m.in. na ziarna słonecznika i rudy metali. Pieniądze dla ukraińskiego budżetu niewielkie, ale Ukraina tłumaczyła, że jest znaczącym producentem tak ziarna słonecznikowego, jak i wyrobów hutniczych. Jeśli cła zostaną usunięte, to wzrośnie eksport tych towarów, zmniejszy się ich podaż na rynek krajowy i wzrosną krajowe ceny. Jednak ostatnio Ukraina w tej sprawie ustąpiła i znikły ostatnie przeszkody.
Jeśli Rada WTO poinformuje o swojej pozytywnej, finalnej decyzji, to formalnie Ukraina przystąpi do organizacji, gdy porozumienie ratyfikuje ukraiński parlament. Oznacza to, że wejście Ukrainy do WTO spowoduje np. obniżkę ceł na towary importowane (także z Polski). Będzie to miało także pozytywny wpływ na sposób działania inwestorów, bo np. banki i firmy ubezpieczeniowe będą mogły działać jako oddziały, nie tworząc na Ukrainie nowych podmiotów gospodarczych. Eksperci jednak podkreślają, że wejście do WTO jest bardzo ważne także z powodu starań Ukrainy o podpisanie z Unią umowy o wolnym handlu. W Brukseli mówi się, że będzie to możliwe jeszcze w tym roku. Niewiadomą jest teraz to, jakie stanowisko zajmie później Kijów wobec starań Rosji o wejście do WTO. Jak wiadomo wejście w skład tej organizacji wymaga zgody wszystkich jej członków.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy