eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeTelefonia Internetowa - genialny sposób przekazu czy kolejny modny trend?

Telefonia Internetowa - genialny sposób przekazu czy kolejny modny trend?

2003-08-23 12:30

Rozmowy telefoniczne, któż z nich nie korzysta? Rozwój sieci telekomunikacyjnych pozwolił na szybki wzrost gospodarek wielu państw na całym świecie. Kilkadziesiąt lat temu telefony zaczęły podbijać świat. Stały się sposobem na szybki przekaz informacji, tak ważnych dla prowadzenia biznesu, ratowania ludzi czy zwiększenia kontaktów międzyludzkich. To sieci telefoniczne stały się fundamentem rozwoju sieci komputerowych, w tym tej najważniejszej i globalnej - sieci Internet.
Internet w założeniu twórców akademickich miał służyć szeroko rozumianej wymianie informacji pomiędzy uczelniami. Nikt w tym czasie nie zdawał sobie sprawy, że kryje w sobie tak ogromne możliwości.

W latach dziewięćdziesiątych stał się miejscem nie tylko wymiany informacji, a również nowym rynkiem. W ciągu kilku lat powstały takie pojęcia jak e-biznes, e-zakupy, e-rozwrywka, e-edukacja czy e-gospodarka, zwana również nową gospodarką. Ale nikt chyba nie przypuszczał, że Internet może stać się konkurencją dla tradycyjnej telefonii. Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych pojęcie VoIP (Voice over IP) było mało znaczącą nowinką technologiczną, która częściej pojawiała się w rozmowach inżynierów, niż w mediach. Jednak ta bardzo zaawansowana technologia znalazła w końcu swoje miejsce w dzisiejszym biznesie. Wielcy operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy telewizji kablowej czy nowe wreszcie nowo tworzące się firmy postanowiły zainwestować niemałe pieniądze w jej rozwój, widząc szansę na duży sukces.

Doskonałym przykładem są mieszkańcy amerykańskiego miast Appleton. Miejskie szkoły zastąpiły swoje analogowe linie telefoniczne systemami światłowodowymi opartymi na technologii internetowej. Dzięki temu, że postawiono na technologie internetową, miejscowy okręg szkolny zredukował swoje wydatki o 30 %. Jednak korzyści, w postaci redukcji kosztów nie są jedynymi plusami takiego rozwiązania. Warto przypomnieć, że technologia telefonii opartej na IP umożliwia przesyłanie nie tylko głosu, ale również danych kablem o bardzo dużej przepustowości. Dyrekcja okręgu szkolnego w Appleton nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnych sposobów przekazu głosu. Analogowe linie telefoniczne w tym amerykańskim mieście odchodzą powoli do lamusa. Za przykładem Appleton poszła cała reszta Ameryki. W obecnych warunkach ogromnej konkurencji wszystkie firmy i przedsiębiorstwa dążą do ciągłego obniżania kosztów, wobec czego zastosowanie innowacyjnych, a przede wszystkim tańszych usług jest w pełni zrozumiałe. Telefonia internetowa przynosi więc wymierne i mierzalne korzyści, w postaci redukcji kosztów, zwiększenia zakresu usług oraz znacznej poprawie ich jakości. Spółki telekomunikacyjne, które przestawia się na telefonię internetową mogą zredukować swoje koszty nawet o 30%, co w porównaniu z wydatkami na tradycyjną telefonię oznacza oszczędności blisko 10 mld rocznie. Warto dodać, iż operatorzy telekomunikacyjni będą mogli oferować ponadto szerszą gamę nowych usług, co może przynieść im wielomilionowe zyski. Potentaci telekomunikacyjni tacy jak Verizon Communications czy Sprint Corp., w ciągu najbliższych lat chcą całkowicie zastąpić swoje tradycyjne sieci nowoczesnymi światłowodami, opartymi na technologii IP. Również dostawcy telewizji kablowej zamierzają wprowadzić do swojej oferty telefonię internetową, co w związku z szeroko rozwiniętymi własnymi sieciami może nie stanowić dla nich większego problemu. Natomiast korzyści z jej zastosowania mogą być nieocenione.

Początek wykorzystania Internetu do przeprowadzania rozmów był trudny i wiązał się z wieloma niedogodnościami dla klientów. Użytkownicy wykorzystywali mikrofon i słuchawki podłączone do komputera, z których nieustannie wydobywały się jakieś dziwne szumy. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. Telefony IP nowej generacji w niczym nie ustępują tradycyjnym urządzeniom, a wyglądem przypominają zwykłe aparaty. Można je podłączyć również do zwykłego gniazdka i używać jak telefonu analogowego.

Technologia zastosowana w telefonii internetowej jest bardzo wiarygodna. Świadczy o tym fakt iż korzystają z niej coraz częściej wielkie instytucje finansowe czy banki, m.in. amerykański Merrill Lynch. Według badań firmy TeleGeography około 10% rozmów międzynarodowych jest realizowanych w technologii internetowej – w Polsce usługę tą znakomicie rozwija Tele2.

Dzięki temu, iż telefonia internetowa umożliwia przesyłanie głosu i obrazu, wiele firm korzystających z tego typu usług może znacznie zredukować swoje koszty. Szefowie działów nie muszą odbywać kosztownych podróży po swoich oddziałach rozproszonych na dużym terenie. Korzystając z wideo-konferencji mogą wygodnie i co najważniejsze tanio kontaktować się ze swoimi podwładnymi z innych oddziałów. Taka forma kontaktu znacznie lepiej wpływa na efektywność pracy, niż zwykła rozmowa telefoniczna. Znakomitym przykładem może być kasa kredytowa Coast Capital Saving działająca na terytorium Kanady. Firma zbudowała siec światłowodową, z centrala działającą w systemie IP. Łączy ona ze sobą ponad 40 oddziałów firmy, a pracownik aby uzyskać połączenie musi tylko kliknąć myszką w odpowiednią pozycje w komputerowej książce adresowej. Ten sposób kontaktu znacznie przyspiesza nawiązywanie połączenia oraz co najważniejsze obniża koszty działalności.

Przytoczone przykłady realnych zastosowań technologii IP są niezbitym dowodem na to, iż technologia ta nie jest tylko nowym i modnym trendem, który został wypromowany przez szum medialny. Jest to realna szansa dla wielu firm na obniżenie kosztów, oraz bardziej efektywne działanie na rynku. Szeroka gama usług z tym związanych daje szansę na szybsze i wygodniejsze kontakty z klientami oraz dotarcie do wielu nowych użytkowników.

Źródło danych: BusinessWeek

Tomasz.Szetynski@it-consulting.pl

oprac. : Tomasz Szetyński / IT-Consulting IT-Consulting

Będzie śmiesznie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: