Satysfakcja z pracy u połowy menedżerów
2008-02-21 00:34
Czy chciałby(-aby) Pan(-i) zmienić obecną pracę na inną? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Menedżerowie a zakładanie własnej firmy
Reed Index jest autorskim projektem badawczym firmy doradztwa personalnego Reed. Jednym z celów cyklicznego sondażu jest określenie poziomu mobilności zawodowej kadry menedżerskiej wyższego i średniego szczebla oraz specjalistów. Ankietę przeprowadzono wśród pracowników trzech sektorów: IT i inżynieria, finanse i bankowość, sprzedaż i marketing.Chęć zmiany pracy
fot. mat. prasowe
Czy chciałby(-aby) Pan(-i) zmienić obecną pracę na inną?
Połowa badanych (51 proc.) nie chce zmieniać obecnej pracy na inną. Prawie jedna trzecia respondentów (30 proc.) deklaruje taką chęć.
"Zwykle poprawa na rynku pracy zachęca ludzi do większej mobilności i fluktuacji. Pracownicy, mając większy wybór ofert zatrudnienia mogą wybierać te, które rzeczywiście ich interesują i będą przynosiły prawdziwą satysfakcję. Tendencja ta jest bardzo silna w krajach zachodnich. Jednak, jak się okazuje, w polskich warunkach łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych stanowisk nie przekłada się jeszcze na większą mobilność zawodową" – komentuje rezultaty ankiety Karolina Adamiec, Country Manager Reed.
O podjęciu nowej pracy najmniej myślą respondenci postrzegający rynek pracy jako niekorzystny do znalezienia satysfakcjonującej pracy (58 proc.) oraz osoby z co najmniej 11-letnim stażem pracy na podobnym stanowisku jak obecnie zajmowane (57 proc.). Do zmiany pracy mniej dążą również ci, którzy pracują nie więcej niż 8 godzin dziennie (56 proc.) oraz pracownicy otrzymujący dodatkowe elementy wynagrodzenia (55 proc.).
Natomiast chęć zmiany pracodawcy wyrażają najczęściej zatrudnieni ze stażem pracy na stanowisku podobnym do obecnego nie przekraczającym 2 lat (41 proc.), osoby stanu wolnego (38 proc.), bezdzietne (37 proc.), jak również ci, których pracodawcy nie gratyfikują dodatkowymi elementami wynagrodzenia (również 37 proc.).
W poszczególnych sektorach odsetek odpowiedzi twierdzących na pytanie o chęć podjęcia nowej pracy kształtował się następująco: IT i inżynieria oraz sprzedaż i marketing – po 34 proc., a finanse i bankowość – tylko 23 proc. W tej branży ponad trzy piąte (62 proc.) badanych pracowników nie chce zmieniać pracy na inną.
Korzyści ze zmiany pracy
fot. mat. prasowe
Czy warto na jakiś czas zmienić miejsce zatrudnienia?
"Polacy podchodzą do karier zawodowych bardzo zachowawczo i choć argumenty przemawiają wyraźnie za zmianą pracy, bardzo wiele osób tkwi na swoich stanowiskach, bojąc się podejmowania wyzwań, widma bezrobocia, utraty pozycji społecznej lub po prostu zredukowania dochodów. Rodacy bardzo cenią sobie stabilność zatrudnienia, a każda nowa praca, przynajmniej w początkowym okresie zatrudnienia, nie daje takiego poczucia. Kandydaci długo zastanawiają się nad przedstawionymi im ofertami. Czekają na zmiany w obecnej firmie, na zmiany na rynku. Czasem wykorzystują ofertę jako kartę przetargową, aby wynegocjować lepsze warunki z obecnym pracodawcą" – dodaje Karolina Adamiec.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl