eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza II 2008

Koniunktura gospodarcza II 2008

2008-02-23 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza I 2008


W lutym dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę pozytywnie, choć nieco gorzej niż w zeszłym miesiącu. Producenci zgłaszają niekorzystne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji, ale w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się poprawy w tym zakresie. Zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Pomimo terminowego spłacania należności przez kontrahentów, utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają utrzymać dotychczasową skalę redukcji zatrudnienia. Przewiduje się wolniejszy wzrost cen wyrobów włókienniczych.

2. Budownictwo

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 19 (w styczniu plus 22). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 10% (w styczniu – odpowiednio 32% i 10%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują wolniejszy niż w styczniu wzrost portfela zamówień. W konsekwencji produkcja budowlano-montażowa jest rozszerzana w skali mniejszej niż przed miesiącem. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy formułowane przez 31% badanych przedsiębiorców, którzy deklarują prowadzenie prac budowlanych za granicą, wskazują na wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, choć w skali mniejszej od przewidywań sprzed miesiąca.

Nadal pozytywnie, choć gorzej niż w styczniu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy oczekiwać szybszego niż prognozowano przed miesiącem wzrostu zatrudnienia w budownictwie.

Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,5% (3,8% w styczniu br. wobec 4,1% w lutym 2007 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z kosztami zatrudnienia (58% badanych przedsiębiorstw w lutym br., 57% w styczniu br. wobec 55% w lutym 2007 r.), niedoborem wykwalifikowanych pracowników (56% badanych przedsiębiorstw w lutym br., 59% w styczniu br. wobec 50% w lutym 2007 r.), konkurencją ze strony innych firm (48% w lutym i w styczniu br. wobec 53% w lutym 2007 r.) oraz kosztami materiałów (36% w lutym br., 37% w styczniu br. wobec 31% w lutym 2007 r.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku wzrosło istotnie znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, kosztami materiałów oraz kosztami zatrudnienia, zmalało natomiast znaczenie barier związanych z konkurencją ze strony innych firm, trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 10% do 6%) oraz kosztami finansowej obsługi działalności (z 29% do 26%).

W lutym 7% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 16% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosi 82% w lutym br. wobec 84% w styczniu br. (w lutym ub. roku – 79%).

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: