eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKE: numer alarmowy 112 mało znany

KE: numer alarmowy 112 mało znany

2008-02-29 12:07

Przeczytaj także: Numer alarmowy 112: UKE utworzy system


Wreszcie, dziewięciu spośród dziesięciu obywateli UE jest zdania, że należy udoskonalić dostęp niepełnosprawnych osób do usług alarmowych. Reforma unijnych regulacji w sektorze telekomunikacji zaproponowana przez Komisję w listopadzie 2007 roku obejmuje szereg środków służących poprawie funkcjonowania i dostępności numeru 112 jako jednolitego europejskiego numeru alarmowego. Komisja proponuje między innymi poprawę dostępu do numeru 112 dla osób niepełnosprawnych. Ponadto sprawne funkcjonowanie numeru 112 we wszystkich państwach członkowskich kontrolowałby corocznie nowy Europejski Urząd ds. Rynku Łączności Elektronicznej, który udzielałby również porad dotyczących koniecznych udoskonaleń technicznych..

Wprowadzony w 1991 r. europejski numer alarmowy 112 miał umożliwić korzystanie z tylko jednego numeru w celu wezwania służb ratowniczych do wypadków wszystkich rodzajów we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 1998 r., na podstawie unijnych przepisów, państwa członkowskie są zobowiązane umożliwić wszystkim użytkownikom telefonów stacjonarnych i komórkowych bezpłatne korzystanie z numeru 112 w celu wezwania służb ratowniczych. Od 2003 r. operatorzy telekomunikacyjni muszą podawać służbom ratowniczym informacje na temat miejsca, w którym znajduje się osoba dzwoniąca, tak by służby te mogły na czas zlokalizować i odnaleźć ofiary wypadku. Państwa członkowskie UE są również zobowiązane do stałego informowania obywateli na temat istnienia i funkcji numeru 112.

By urzeczywistnić wprowadzenie numeru 112 Komisja wszczęła do tej pory postępowania w sprawie naruszenia w przypadku czternastu państw członkowskich w związku z nieudostępnianiem służbom ratunkowym informacji o lokalizacji rozmówcy. W przypadku siedmiu państw postępowanie zakończono po wdrożeniu przez nie środków naprawczych. Informacja o miejscu, w którym znajduje się rozmówca, nie jest w dalszym ciągu podawana służbom ratowniczym we Włoszech, na Litwie, w Niderlandach, Polsce, Rumunii i na Słowacji.


poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: