Inwestycje budowlane w Polsce I-II 2008
2008-03-10 00:26
Zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestycje budowlane w Polsce I-V 2010
W styczniu i lutym b.r. w Polsce poinformowano o 2 641 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, drogownictwa, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych oraz ciepłownictwa i gazu).Z podsumowania TAI pierwszych dwóch miesięcy 2008 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (51% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (29% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (10% informacji), robotami energoelektrycznymi (7% informacji) oraz ciepłownictwem i gazem (3% informacji).
W pierwszych dwóch miesiącach b.r. najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwie mazowieckim (404 informacje - 14% inwestycji) oraz dolnośląskim (378 informacji - 12% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwie opolskim (88 informacji - 3% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli poniżej. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z rozpoczętych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż – dlatego też suma poszczególnych inwestycji przewyższać będzie liczbę wszystkich.
fot. mat. prasowe
Zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa
Warszawa – to miasto, w którym, w pierwszych dwóch miesiącach b.r. zaplanowano rozpoczęcie największej liczby inwestycji o charakterze przemysłowym (38 inwestycji). Warszawa przoduje również w liczbie planowanych inwestycji mieszkaniowych (35 inwestycji). Wśród inwestycji mieszkaniowych w Warszawie należy wspomnieć o Programie Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego zaplanowanym na lata 2008-2012, na który przeznaczone zostanie ok. 600 mln zł, a dzięki któremu w stolicy ma powstać 4,5 tys. mieszkań czynszowych, m.in. na Bemowie, Białołęce, Bielanach, w Rembertowie, na Ursynowie, w Wawrze, Wesołej i we Włochach.
Wrocław – przez pierwsze dwa miesiące roku 2008 w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, obiekty sportowe, hotele) - 20 inwestycji. Zaplanowano również 13 inwestycji mieszkaniowych.
Poznań – pod względem inwestycji mieszkaniowych Poznań jest na drugim miejscu w Polsce (po 10 inwestycji zaplanowanych w styczniu i w lutym b.r.). Dość wysoka jest również liczba planowanych obiektów użyteczności publicznej (17 inwestycji).
Kraków – w Krakowie, tak, jak i we Wrocławiu, w styczniu i w lutym 2008 r. najpopularniejszymi informacjami były te o obiektach użyteczności publicznej (24 inwestycje).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl