eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 10/2008 (03-09.03.2008)

Tydzień 10/2008 (03-09.03.2008)

2008-03-08 17:25

Przeczytaj także: Tydzień 9/2008 (25.02-02.03.2008)

  • W 2007 r. chiński PKB wzrósł o 11,4%. Styczniowa inflacja w Chinach osiągnęła poziom 7%. Drożeją głównie energia i żywność. Chiński premier zobowiązał sie do obniżki inflacji podstawowych produktów do 4,5%. W 2008 ma też zmniejszyć się wzrost wartości udzielanych kredytów do ok. 8%.
  • Wobec dalszego spadku cen domów w USA, szef Fed-u Ben S. Bernanke zwrócił się do kredytodawców, o większe odpisy dla tych kredytobiorców, którzy mają teraz kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań.
  • Chiny zmieniają strategię gospodarczą, na mniej proeksportową i bardziej opartą na konsumpcji wewnętrznej. Obecnie konsumpcja wewnętrzna przynosi tylko 36% chińskiego PKB, dla porównania - 72% amerykańskiego.
  • Stopa bezrobocia w USA w lutym wyniosła 4,8 proc., wobec 4,9 proc. w styczniu. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się w lutym stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,0.
  • Spada wartość amerykańskiej waluty. Ostatnio kurs dolara osiągnął rekordowo niski poziom ok. 1,54 USD/euro.
  • Za baryłkę ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku płacono już niemal 106 USD. Państwa OPEC zdecydowały, że nie zwiększą jej wydobycia.
  • Według Fed tempo wzrostu gospodarczego w 8 z 12 regionów USA spadło od początku roku. Załamała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa. Pogarsza się sytuacja na rynku nieruchomości. W połowie marca spodziewana jest kolejna obniżka stóp procentowych przez Fed o 75 punktu procentowego.
  • Bank Światowy ocenia nadmiar siły roboczej na wsi na 200-300 mln ludzi. Uciekając przed bombą demograficzną, Chiny inwestują w budowę miast i dróg, a też liczą na silnie promowany tani eksport, chociaż na świecie zaczęła się bessa i koniunktura dla branży eksportowych może być mniejsza.
  • Nigeria, największy afrykański eksporter ropy, ma także jedne z największych na świecie niewykorzystanych złóż gazu ziemnego.Rosja zamierza wykorzystać olbrzymie złoża gazu w Nigerii. Przewiduje się, że popyt na LNG (skroplony gaz ziemny) przed rokiem 2015 osiągnie 16% światowego popytu na gaz. Zarząd Gazpromu przedłożył ogólną propozycję wybudowania w Nigerii nowych instalacji LNG.
  • Boeing przegrał z EADS. Europejski producent (producent Airbusów) dostarczy wraz z amerykańską firmą Northrop Grumman 179 samolotów-tankowców służących do tankowania innych samolotów w czasie lotu. Kontrakt ma wartość 35 mld USD. To drugi pod względem wielkości kontrakt w historii Pentagonu. Samolot KC-45A oparty na konstrukcji Airbusa A330 powstawać ma w Stanach w Mobile w stanie Alabama. Powstanie tam 2 tys. miejsc pracy. EADS i Northrop Grumman zamierzają używać silników General Electric budowanych w Karolinie Północnej i Ohio. W sumie u poddostawców znajdzie pracę 25 tys. osób.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA czyli że LARUM JUŻ GRAJĄ

Komentarze dotyczące światowej gospodarki już od dłuższego czasu są monotematyczne. Bez przerwy głównym tematem jest kryzys na rynkach finansowych, niebezpieczeństwo recesji w USA, oraz coraz gorsza kondycja amerykańskiej waluty. Wydarzenia w tym zakresie w ciągu ostatniego tygodnia można streścić następująco: dolar osłabił się do kolejnego, rekordowego poziomu (1,54 USD/euro), ceny surowców biją kolejne rekordy (cena baryłki ropy na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyła 106USD), wzrasta poziom amerykańskiego bezrobocia (przekroczył już 4,9%), na amerykańskim rynku spada produkcja przemysłowa i budowlana oraz sprzedaż detaliczna, a inflacja przekroczyła już poziom 4,3% r/r. Coraz bardziej rośnie świadomość zagrożeń, bo nastąpiła kumulacja dwóch ważnych parametrów charakteryzujących gospodarkę USA: słabnącego wzrostu gospodarczego i trendów inflacyjnych, rosną wiec obawy przed „stagflacją”.

Jeśli do tego dodać informacje o spadku aktywności gospodarczej na Środkowym Zachodzie USA, do najniższego poziomu od grudnia 2001 roku oraz oświadczenie Prezesa Fed, Ben Bernanke, który przed Kongresem ostrzegł przed możliwymi bankructwami niektórych banków, to można powiedzieć, że jest już poważny powód do niepokoju. W tej sytuacji spodziewana jest kolejna obniżka przez Fed amerykańskich stóp procentowych o 50, a nawet o 75 punktów bazowych. Jest ona podyktowana zamiarem powstrzymania spadku PKB, kosztem wzrostu inflacji. Zupełnie innym jest pytanie, czy dotychczasowe działania amerykańskiego rządu powstrzymają te niepokojące tendencje w amerykańskiej gospodarce.

Ostatnio bank inwestycyjny UBS w swoim raporcie oszacował koszty kryzysu kredytowego przyniesionych przez przedsiębiorstwa finansowe na około 600 mld USD strat (dotychczas łączna wysokość strat, o których poinformowano wyniosła 160 mld USD).

Bardzo niepewne prognozy gospodarcze spowodowały odpływ pieniędzy z giełdy i duże zainteresowanie obligacjami skarbowymi. W rezultacie rentowność dwuletnich amerykańskich papierów skarbowych spadła o 25 punktów bazowych do 1,74 % (a więc do najniższego poziomu od czterech lat), a rentowność dziesięcioletnich obligacji spadła o 20 punktów bazowych do 3,59 %. Natomiast w Europie, rentowność dziesięcioletnich papierów spadła o 12 punktów bazowych do 3,88%. Ceny złota rosną dalej, przekroczyły już poziom 750USD/uncję.

Szef amerykańskiego Fed-u Ben Bernanke ostrzegł, że gospodarka USA jest obecnie w gorszym stanie niż u progu recesji 2001 roku, a jemu trzeba dziś wierzyć.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: